تبلیغات

رئیس کتابخانه ملی: دولت تدبیر و امید، بر بستر فرهنگ استوار شده است

رئیس کتابخانه ملی: دولت تدبیر و امید، بر بستر فرهنگ استوار شده است

سیدرضا صالحی امیری روز شنبه 13 شهریور درهمایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، وزرای علوم، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رئیس سازمان میراث فرهنگی در کتابخانه ملی برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.

وی تصریح کرد: این دولت هر نوع سیاستگذاری، برنامه ریزی و تلاش در جهت ارتقا و پیشرفت جامعه ایران را بدون توجه به ریشه های فرهنگی و در نظر گرفتن الزامات توسعه فرهنگی نافرجام و ابتر می داند.

رئیس کتابخانه ملی ادامه داد: رجال فرهنگی معتقدند که فرهنگ چهارکارکرد اصلی به همراه دارد: انسجام، هویت آفرینی، شخصیت سازی و سازگاری اجتماعی. رسالت اصلی نهادهای فرهنگی تقویت و تداوم اهداف اصلی نظام فرهنگی است. به باور اینجانب نظام فرهنگی جمهوری اسلامی به مثابه یک منظومه عمل می کند و همه ویژگی های منظومه شمسی همچون حرکت و پویایی، نظم و انسجام، هدفمندی و پایداری، و تداوم و استمرار بر منظومه فرهنگی هم حکمفرماست و نهادهای فرهنگی ما اقمار منظومه بزرگی هستند که بر مدار و محور فرهنگ ایرانی - اسلامی حرکت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: دولت روحانی در حوزه فرهنگ، یک پیکره واحد و منسجم است که این اضلاع متنوع و متکثر در کنار هم ترکیبی موزون و منظومه ای هدفمند را شکل می دهد و با پذیرش اصل تنوع و تکثر نهادهای فرهنگی هدفی واحد را دنبال می کنند.

صالحی امیری ادامه داد: دغدغه لزوم ارائه تصویری روشن وشفاف ازتلاشها و برنامه های دولت تدبیر و امید در عرصه فرهنگ و تبیین و تشریح آن با هدف اطلاع و آگاهی نخبگان که حلقه واسط میان دولت و جامعه هستند و از سرمایه های اصلی دولت دکتر روحانی محسوب می شوند، از مدت ها قبل مورد نظر برگزار کنندگان این همایش بویژه مسئولان ارشد وزارتخانه ها و سازمان های فرهنگی بود.

رئیس سازمان استاد و کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: پایه های گفتمانی این دولت ناظر بر سه اصل گفت وگوی فرهنگی، تنوع فرهنگی و جامعه فرهنگی است و از این رو در پی یافتن زبانی مشترک میان دولت و جامعه می باشد و معتقد است که از رهگذر این زبان مشترک می تواند مسیر توسعه فرهنگی را هموار و تسهیل کند.

وی ادامه داد: مبانی توسعه فرهنگی در اندیشه سیاستگذاران دولت تدبیر و امید مبتنی بر اصولی همچون عقلانیت، عدالت، امنیت، تعامل، گفت و گو و سازگاری فرهنگی است و در این عرصه دولت فرهنگ مدار نقش جوهری مردم را به رسمیت می شناسد و اساسا معتقد است گفتمان غالب دولت نباید خارج از گفتمان فرهنگی نخبگان و جامعه باشد. از این رو خوشبختانه دولت و نخبگان در این دوره به درک متقابلی دست یافته اند و دولت با تاکید بر عنصر عقلانیت و رعایت قانون و حرکت در چارچوب های نظام فرهنگی، مرزهای امنیت زبان، قلم، فکر و اندیشه را به رسمیت شناخته و خود را مدافع حفظ حقوق مترتب بر آن می داند. دولت خود را پایبند به ارزش های دینی و هویتی می داند و وفاداری به مرزهای اخلاقی و ارزشی را به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر پذیرفته و از این منظر بین سه عرصه فرهنگ دینی، فرهنگ ملی و فرهنگ رسمی، زبان مشترک ایجاد کرده است.

صالحی امیری افزود: نشست امروز در واقع مقدمه ای است برای گامی بزرگتر در آینده ای نزدیک که برای ارئه تصویری دقیق تر و جامع تر از عملکرد فرهنگی دولت تدبیر و امید، قصد داریم تا هفته فرهنگی تحت عنوان دولت و فرهنگ را در ایام خجسته دهه مبارک فجر برگزار کنیم که در صورت انجام، امکان و فرصت بیشتری برای تشریح عملکرد دستگاه ها و نیز ایجاد شرایط گفت و گو میان مدیران دستگاه ها با نخبگان و صاحبنظران و منتقدان و نیز اصحاب رسانه فراهم خواهد شد.

وی خطاب به مسئولان حاضر در این نشست گفت: هدف نهایی اقتصاد تامین رفاه و بهبود ارتقای سطح زندگی عمومی جامعه است، ولی هدف غایی فرهنگ ساخت انسان با فضیلت، با اخلاق و سازگار می باشد؛ هدف غایی اقتصاد، معیشت، اشتغال، توسعه و رونق صنعت و تجارت و بازار است، ولی هدف غایی فرهنگ تربیت و رشد انسان های اخلاق مدار، بااراده، خداجو، آینده نگر و امیدوار است.

رئیس کتابخانه ملی با بیان اینکه براین باوریم که نیاز به فرهنگ همچون نیاز به آب و اکسیژن است، گفت: جامعه را شاید بتوان با محدودیت های اقتصادی اداره نمود، اما نمی توان با ایجاد محدودیت های فرهنگی و بی توجهی به ابعاد فرهنگی توسعه انتظار جامعه ای توسعه یافته و بانشاط داشت. خشونت و ناامنی، بداخلاقی و انگ زنی، تخریب و انتقام جویی، شایعه و فرافکنی همگی محصول شرایط افول فرهنگی است. پس همه باید تلاش کنیم تا مولفه های زیست فرهنگی جامعه را به بهترین نحو تامین کنیم.

5757

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار