تبلیغات

سوریه: آمریکا خیرخواه منطقه ما نیست

کد خبر: ۳۸۰۸۷۸

۱۰۸  بازدید

خبرگزاری تسنیم: «عبدالقادر عزوز» مشاور دولت سوریه و استاد روابط بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار در دمشق گفت که سوریه و محور مقاومت اطمینان کامل دارند که آمریکا هیچ خیری برای منطقه ما نمی خواهد و هدف این کشور فرسایش بیشتر توان سوریه برای حفظ بقای رژیم صهیونیستی است.

وی درباره درخواست آمریکا و انگلیس و فرانسه برای تحمیل تحریمهای جدید علیه دمشق و گروه تروریستی داعش به بهانه استفاده آنها از سلاحهای شیمیایی گفت: شکی نیست که غرب امروز در راستای سرگردانی های دائم خود بین علل و بهانه‌ها، به دنبال توجیه دخالت است و در نتیجه سه مسأله در اختیار دارد که عبارتند از: پرونده مبارزه با تروریسم، حمایت از غیر نظامیان، و سلاحهای کشتار جمعی.

هدف غرب از پرداختن مجدد به پرونده شیمیایی

عزوز با بیان اینکه غرب امروز بهانه‌های جدید می‌آورد و پرونده شیمیایی را بار دیگر گشوده است تا حاکمیت سوریه را نقض کند، افزود: سوریه از سال 2003 میلادی برای تخلیه منطقه از سلاحهای کشتار جمعی پیش قدم شد و پیمان منع گسترش سلاحهای هسته‌ای را امضا کرد. دولت سوریه همچنین پروتکل پیمان منع سلاحهای شیمیایی را امضا کرد و به این سازمان در سال 2013 میلادی پیوست.

این استاد روابط بین الملل در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: غرب همیشه با موضوع سلاحهای کشتار جمعی برخورد سیاسی می کند. ما به یاد داریم که غرب چگونه حادثه خان العسل در حومه حلب و حادثه غوطه شرقی را سیاسی کرد و دولت سوریه خواستار اعزام کمیته تحقیق فوری به خان العسل شد، اما آمریکا به این کمیته فشار آورد تا طرف مسئول را مشخص نکند و خارج از حاکمیت سوریه عمل کند.

وی درباره پرداختن مجدد غرب به پرونده شیمیایی در این برهه زمانی گفت: غرب امروز می‌خواهد این مسأله را دوباره برجسته کند تا بهانه‌ای بیابد. امروز غرب حجم دستاوردهای دولت سوریه که با همکاری دو دولت دوست ایران و روسیه حاصل شده است را می بیند. از سوی دیگر ما می‌دانیم که ائتلاف سوریه و ایران و روسیه تلاش می‌کند دامنه آشتی‌های ملی را توسعه بخشد.

عملکرد شورای امنیت در موضوع شیمیایی

مشاور دولت سوریه درباره چگونگی برخورد شورای امنیت سازمان ملل با تحقیقات جدید درباره موضوع شیمیایی گفت: ما از اساس هیچ اعتمادی به عملکرد شورای امنیت و سازمان ملل متحد بویژه بعد از اینکه آمریکا امروز بر آن سلطه دارد نداریم. ما به دوستان روس اعتماد داریم و آنها در شورای امنیت هستند و معتقدم هرگونه تصمیم‌گیری در شورای امنیت بررسی خواهد شد و دولت سوریه از خود اطمینان دارد، زیرا خود خواستار اعزام کمیته تحقیق بین‌المللی به سوریه شده است تا نه گزارشها مبتنی بر شهادت و ادعاهای دروغین نباشد.

وی درباره اظهارات دولت روسیه مبنی بر اینکه واشنگتن در روند جداسازی معارضان معتدل و گروههای تروریستی تاخیر کرده است گفت: تاکید می‌کنم که سوریه و دوستانشان در محور مقاومت کاملا اطمینان دارند که آمریکا هیچ نیت خیری برای منطقه ندارد. در نتیجه این تعلل آمریکا هیچ توجیهی ندارد، زیرا بیشتر توان سوریه را فرسایش می دهد. آمریکا به دنبال درگیری بین ملتها و دولتهای منطقه با هم است تا بقای رژیم صهیونیستی را حفظ کند.

تروریسم ابزاری برای سلطه آمریکا

این استاد روابط بین الملل تاکید کرد: آمریکا همچنان در عدم ترسیم نقشه درگیری و نقشه جنگ علیه تروریسم در سوریه تعلل می‌کند و دلیلش این است که تروریسم ابزاری برای سلطه آمریکا و دخالت این کشور در منطقه است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار