تبلیغات

افزایش 30 درصدی تولید محصولات کشاورزی با استفاده ازپساب استخرهای پرورش ماهی

چند منظوره کردن استخرهای ذخیره آب کشاورزی و پرورش ماهی، افزایش کارایی و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی را به همراه دارد .

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان طرح 2 منظوره کردن استخرهای ذخیره آب کشاورزی و پرورش ماهی به منظور استفاده بهینه و درست از آب مصرفی ، به پرورش دهندگان ماهی دارای استخرهای ذخیره آب پیشنهاد شده است تا هزینه های تولید کاهش یابد. افزایش 30 درصدی تولید محصولات کشاورزی با استفاده ازپساب استخرهای پرورش ماهی نغمه نظری مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوانبا اشاره به فواید 2 منظوره کردن استخرهای ذخیره آب کشاورزی و پرورش ماهی و تاثیر آن در بخش کشاورزی گفت: با استفاده از این شیوه،  هزینه تولید محصولات کشاورزی نسبت به مزارع کلانی که صرفا به پرورش می پردازند کاهش یافته و راندمان تولید به همراه کیفیت افزایش می یابد در نتیجه تولید اقتصادی تر خواهد بود.

وی  افزود:  پژوهش های انجام شده نشان می دهد مزارعی که تا کنون اقدام به اجرای این طرح کرده اند حدود 30 درصد کشت محصولات کشاورزی تولیدیشان افزایش یافته است.

نظری تصریح کرد: کسانی که متقاضی چند منظوره کردن استخرهای ذخیره آب پرورش ماهی هستند ,می توانند به سازمانهای جهاد کشاورزی استانهای محل زندگی خود مراجعه کنند و در صورت داشتن شرایط لازم از نظر کیفیت آب برای پرورش ماهی ,مجوز لازم برای چند منظوره کردن به آنها داده می شود. 

حامدی یکی از پرورش دهندگانی است که این طرح را اجرا کرده ومحصولات کشاورزی تولیدیش نسبت به گذشته دارای عملکرد و راندمان بهتری است.

وی با دارا بودن استخر ذخیره آب با برنامه ریزی و مدیریت مناسب از این استخر استفاده چند منظوره کرده و ضمن پرورش ماهی به کشاورزی ودامپروری هم می پردازد و علوفه مورد نیاز دامهای خود را با کاشت یونجه در 15 هکتار و جو در 20 هکتار تامین می کند.

وی افزود:در این روش ،دوره رشد با استفاده از  استخر ذخیره آب ،کوتاه می شود و به دلیل اینکه خود آب دارای کودهای غنی هست نیاز به کود و سم کاهش می یابد.

این تولید کننده ادامه داد: تولید ذرت با پساب استخر پرورش ماهی عملکرد محصول را افزایش می دهد و علاوه بر کاهش دوره رشد ,5/1 برابر افزایش تولید هم خواهیم داشت.

پسته نیز از درختانی است که برای بهره برداری محصول نهایی نیاز به یک دوره 7 ساله دارد اما آبیاری باغات پسته با استفاده از پساب استخرهای پرورش ماهی حدود یک سال و نیم دوره پرورش کاهش می یابد.

انتهای پیام /

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار