تبلیغات

هزینه نگهداری پارک‌ ها در پایتخت

کد خبر: ۳۸۰۱۹۸

۱۸۶  بازدید

روزنامه دنیای اقتصاد: بخش قابل توجهی از بودجه 34 میلیارد تومانی سال 95 سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران برای نگهداشت بوستان‌ها و فضاهای سبز و تفرجگاهی شهر تهران به تناسب وسعت و امکانات هر یک از این اماکن صرف می‌شود.

هزینه نگهداری بوستان‌های شهر تهران به تناسب امکانات آنها متفاوت است. طبعا نگهداشت بوستان‌های محله‌ای با فضای سبز و پیاده‌راه محدود، چند چشمه سرویس بهداشتی، آلاچیق، مبلمان و نظایر آن بسیار کم‌هزینه‌تر از نگهداشت بوستان‌های بزرگ منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای شهر تهران با وسعت چند 10 هکتاری است. بررسی نشان می‌دهد هزینه نگهداشت فاز یک بوستان آبشار تهران به وسعت 70 هکتار واقع در منتهی‌الیه غربی تهران ماهانه حدود 127 میلیون تومان است.

 به این ترتیب به‌طور متوسط نگهداری از هر هکتار این بوستان که 85 درصد از آن فضای سبز و 15 درصد برکه، آبراه و معابر است و واجد امکاناتی نظیر آبشار مصنوعی، جویبار و برکه‌های سنگی، باغ‌راه و پیاده‌راه، پیست دوچرخه‌سواری، سالن آمفی تئاتر، پارکینگ، رستوران، آلاچیق و نظایر آن است، ماهانه یک میلیون و 800 هزار تومان هزینه در بر دارد.

این معادله درباره بوستان جوانمردان ایران در منطقه 22 قدری پرهزینه‌تر است. 36 هکتار از این بوستان در محدوده منطقه 22 قرار دارد که هزینه نگهداری از این بخش ماهانه حدود 119 میلیون تومان است. بر این اساس نگهداری از هر هکتار این بوستان برای شهرداری ماهانه بیش از 3 میلیون تومان تمام می‌شود.

بوستان جوانمردان شامل مجموعه‌هایی نظیر باغ گیاه‌شناسی، باغ هنرمندان، فضاهای فرهنگی، آبنمای موزیکال با فناوری نمایش لیزری، فضاهای خدماتی نظیر باجه ساختمان آتش‌نشانی، پست برق، ساختمان نگهبانی، اورژانس و منازل باغبانی است. در واقع نگهداری از بوستان جوانمردان قدری گران‌تر تمام می‌شود که قطعا از بناهای احداث شده بیشتر آن ناشی می‌شود.

البته گفته می‌شود این قراردادها شامل هزینه تامین آب خام به منظور نگهداشت فضای سبز بوستان‌ها نیست. این گزاره با توجه به اینکه مدیریت آب خام در اختیار شهرداری‌های مناطق قرار دارد،‌ منطقی به نظر می‌رسد. بنابراین ارقام ذکر شده درخصوص هزینه نگهداشت بوستان‌ها بدون احتساب هزینه تامین آب خام است که مناطق راسا مسوولیت آن را بر عهده دارند. در این بین نگهداشت بوستان‌های جنگلی عموما هزینه کمتری در بر دارد.

هزینه نگهداشت جنگل لتمال کن به وسعت صد هکتار، ماهانه 133 میلیون تومان است که بر این اساس نگهداری از هر هکتار جنگل لتمال یک میلیون و 300 هزار تومان در ماه هزینه در بر دارد. اگرچه بوستان‌های جنگلی اغلب فاقد زمین بازی کودکان با وسعت زیاد هستند، اما در عین حال تامین روشنایی، مبلمان شهری و آلاچیق،‌ نگهداری از فضای سبز و نیز اورهال امکانات و تاسیسات خدماتی بر عهده پیمانکارانی است که مسوولیت نگهداشت آن را بر عهده می‌گیرند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار