تبلیغات

انتخابات حزبی و خريد رای

کد خبر: ۳۷۸۹۷۳

۱۰  بازدید

محمد جواد کولیوند در روزنامه آرمان نوشت: چندی پیش دبيرمحترم شوراي نگهبان درباره خريد و فروش راي درانتخابات مطالبي را عنوان كرده وخواستاربررسي وحل اين معضل شدند. درصورتي كه اين مساله درانتخابات ايران مربوط به انتخابات مجلس نمي‌شود واين موضوع ناگزير درانتخابات شوراي شهر و روستا هم به دفعات ديده مي‌شود.

 درباره مقابله با سازو كار خريد و فروش راي بايد اجازه داده شود افراد به صورت مستقل، گروهي وحزبي درانتخابات حضورپيدا كنند. تا زماني كه استقلال اشخاص را فردي لحاظ كنيم اقوام، گروه‌هاي سياسي و فضاهاي مجازي در انتخابات تاثيرگذار هستند. در نتيجه لازم است تغييراتي در قانون ايجاد شودكه گروه‌ها و احزاب خود را به جاي اشخاص در انتخابات به مردم معرفي كنند تا كانديداها با شناسنامه درعرصه حضور پيدا كنند و اگر چنين شود خريد و فروش راي كاهش محسوسي پيدا خواهدكرد.

درمواردي خريد راي افزايش پيدا مي‌كند كه اجازه داده شود افراد به تنهايي و بدون هيچ پيشينه حزبي وگروهي به عرصه انتخابات ورودپيدا كرده و براي شناساندن خود به ديگران مجبور شوند علاوه برصرف هزينه‌هاي سرسام آور براي رسيدن به صندلي شوراي شهر دست به هر اقدامي زده و حتي به خرید راي هم متوسل شوند. اين ازمصاديق بسيار ناپسند، غيراخلاقي وغيرقانوني است كه سبب مي‌شود تركيب شوراهاي شهر و روستا به شكلي چيده شود كه منافع مردم وشهر و روستا درآن ديده نشده و درصدد جذب هزينه‌هاي گزاف خود درانتخابات هستند و شورا را به محلي براي جبران هزينه‌هاي انتخاباتي تبدیل مي‌كنند.

دربحث خريد و فروش راي اگر بتوان انتخابات را الكترونيكي برگزار كرده وكدهاي ملي به صورت نام كاربري و حتي رمز استفاده شود و با اينكه درانتخابات شوراي شهر وروستا ملاك، سكونت افراد در محل اخذ راي‌ باشد به اين شيوه هم مي‌توان جلوي خرید راي را مسدود كرد. به عنوان مثال فردی با كد ملي‌اي كه براي يكي از شهرهاي كشور باشد در صورت تصويب قانونگذار نمي‌تواند به شهر ديگري رفته و درآنجا راي خود را درصندوق بيندازد.

 رعایت این موارد كمك می كند تا دراين عرصه شاهد خريد و روش راي نباشيم. حتي درباره انتخابات شوراي شهر مي‌توانيم يك سال قبل افرادي را كه مي‌خواهند درحوزه‌اي راي بدهند، مشخص كرده تا آن شخص غير از آن حوزه نتواند در شهر يا استان ديگري راي بدهد. يا اينكه از راي‌دهنده با در نظر گرفتن كد ملي تنها بر اساس كد پستي خود بتواند راي خود را به صندوق انتخابات شهر يا روستا بيندازد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار