تبلیغات

۲۲ درصد؛ حداقل قیمت تمام شده پول در ایران/ امیدوارم رکود را پشت سر بگذاریم

مدیر عامل بانک پاسارگاد می گوید: در حالی قیمت تمام شده پول در بازار حداقل ۲۲ درصد است که سیستم بانکی تسهیلات خود را با نرخ ۱۸ تا ۲۰ درصد به بخش صنعت و تولید ارائه می دهد. تا زمانی که تعادل کلی در اقتصاد کلان برقرار نشود، این مشکلات با تمام قدرت پابرجاست.

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز) : مجید قاسمی در حاشیه بازدید وزیر صنعت از کارخانه تکوین الکترونیک در گفتگو با خبرنگار در خصوص حمایت از تولید ملی گفت: واحدهای کوچک باید زیر چتر حمایتی واحدهای بزرگ قرار گیرند تا محصولات خود را عرضه کنند.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در حال حاضر بانک‌های خصوصی تا چه میزان واحدهای تولیدی را حمایت می‌کنند، گفت: در حال حاضر سیاست پیشرو، غالب و تعیین کننده سیستم بانکی، حمایت از تولید داخل است و هر گونه سرمایه گذاری که منجر به رشد و تکامل تولید داخل شود، صورت می‌گیرد؛ به همین خاطر بانک‌ها در یک چارچوب سیاستی منسجمی عمل می‌کنند.

قاسمی با اشاره به صحبت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: نیاز است واحدهای کوچک مورد حمایت واحدهای بزرگ تولیدی قرار گیرند، زیرا بدون کمک و همراهی واحدهای بزرگ، تقاضایی برای محصولات و خدمات واحدهای کوچک وجود نخواهد داشت و تسهیلات بانکی نیز به این مجموعه‌ها تعلق نمی‌گیرد؛ به این ترتیب واحدهای تولیدی پیشرفت نمی‌کنند و در مدت کوتاهی ورشکسته خواهند شد.

او با تاکید بر اینکه محصولات و خدمات واحدهای کوچک هم باید تقاضا داشته باشند، گفت: تقاضا برای خدمات شرکت‌های کوچک را باید در درون واحدهای بزرگ جست و جو کرد.

مدیرعامل بانک پاسارگاد با تاکید بر نیاز واحدهای تولیدی به منابع بانک‌ها گفت: واحدهای خرد و کوچک نیاز به حمایت جدی بانک‌ها دارند، در این صورت است که می توانند فعالیت خود را در داخل کشور توسعه دهند.

قاسمی با اشاره به حمایت بانک پاسارگاد به بخش تولید گفت: «میدکو» ( شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) که هولدینگ بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومانی است و گروه مالی پاسارگاد آن را حمایت می‌کند، بیش از ۸۰۰ واحد متوسط و کوچک در زیر مجموعه آن مشغول فعالیت اند. این واحدها سرویس و خدمات ارائه می دهند و محصولات خود را عرضه می کنند.

او با بیان اینکه سیاست غالب سیستم بانکی حمایت از تولید است، گفت: در حوزه اقتصاد مقاومتی مسئله حمایت از تولید و کمک به تولید داخلی رقابت پذیر مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است.قاسمی با اشاره به کارخانه تکوین الکترونیک، گفت: اکنون تکوین الکترونیک یکی از مصادیق تولید رقابت پذیر به شمار می رود.

او در پاسخ به این پرسش که آیا در حال حاضر بانک‌ها به صورت عملیاتی از واحدهای تولیدی حمایت می‌شود، گفت: بله، ۹۱ درصد تامین منابع مالی در تمام کشور توسط نظام بانکی انجام می‌شود. امکان ندارد واحد صنعتی فعالیت خود را بدون حمایت بانک‌ها آغاز کند.

مدیر عامل بانک پاسارگاد در واکنش به این موضوع که نرخ سود بانک‌ها برای ارائه به واحدهای تولیدی بالاست، گفت: قیمت تمام شده پول بالاست. زمانی که با نرخ ۱۵ درصد سود سپرده جمع آوری می شود، قیمت تمام شده پول حداقل ۲۲ درصد می‌شود. او تصریح کرد: این موضوع به مسائل ساختاری اقتصاد ملی مربوط می شود، ضمن اینکه عدم تعادل در عرضه و تقاضا ، مطالبات راکد نظام بانکی از دولت و بخش خصوصی را که به دلیل رکود روی هم انباشته شده، رقم زده است.

قاسمی با بیان اینکه عرضه و تقاضای پول در بازار مشخص می شود، گفت: در حالی قیمت تمام شده پول در بازار بسیار بالاست که سیستم بانکی تسهیلات خود را با نرخ ۱۸ تا ۲۰ درصد به بخش صنعت و تولید ارائه می دهد. تا زمانی که تعادل کلی در اقتصاد کلان برقرار نشود، این مشکلات با تمام قدرت پابرجاست.

او با ابراز خرسندی اذعان داشت: کاهش نرخ تورم قدم بسیار مهمی بود و روند رو به جلو را احساس می‌کنیم. امیدواریم که هر چه زودتر شاهد گشایش‌های پی در پی باشیم و رکود را پشت سر بگذاریم.

قاسمی در پاسخ به این پرسش که یک واحد تولیدی چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا از آن حمایت شود، گفت: واحد تولیدی باید رقابت پذیر و در صحنه‌های بین‌المللی حضور داشته باشد. واحدهای تولیدی باید محصولات با کیفیت بالایی را ارائه دهند. در این صورت مردم نیز کالای ایرانی خریداری و مصرف می کنند.

او با بیان اینکه مگر می شود یک ایرانی وطن خود را و تولید داخلی را دوست نداشته باشد، گفت: اگر تولید داخلی کیفیت داشته باشد، هیچ دلیلی ندارد که هموطنان ایرانی کالاهای خارجی را به کالاهای ایرانی ترجیح دهند. از سوی دیگر، کیفیت پایین محصولات داخلی موجب اتلاف منابع خواهد شد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار