تبلیغات

اثرات ناگوار مصرف خودسرانه داروهای مسکن

به گزارش افکارنیوز،

سیدعلی سبحانیان با اشاره به مصرف داروهای مسکن بیان کرد: داروهای مسکن باید با تجویز پزشک و نظارت داروساز به بیمار ارائه شود.

عضو هیأت علمی دانشکده داروسازی گفت: مصرف خودسرانه دارو اثرات ناگوار جانبی خواهد داشت اما داروهای خاصی هستند که توسط داروساز و بررسی حال عمومی بیمار تجویز شود که ایرادی ندارد.

داروساز با تأکید بر اینکه هیچ داروی ضد دردی که بیمار خود اقدام به مصرف آن کند وجود ندارد توصیه کرد: بیماران باید جداً از این کار پرهیز کنند چرا که برخی از این داروها عوارض جانبی بسیار سخت دارد.

سبحانیان، تصریح کرد: گروهی از داروهایی که خودسرانه مصرف می‌شود می‌تواند منجر به خونریزی معده، افت فشار یا گلبول‌های قرمز خون شود در حالی که بیمار از این موضوع بی‌خبر است.

عضو هیأت علمی دانشکده داروسازی ضمن اشاره به اینکه ریشه‌یابی درد از نکات مهمی است که در ابتدای درمان باید به آن توجه شود، گفت: در خیلی از مواقع تا زمانی که ریشه بیماری از بین نرود بیمار همچنان درد را تجربه می‌کند در حالیکه مصرف مسکن افزایش می‌یابد.

اصل بیماری در اثر مصرف خودسرانه مسکن مخفی می‌شود

این داروساز هشدار داد: در صورت مصرف خودسرانه مسکن بدن به آن عادت می‌کند و همچنان مایل است دوز بالاتری را دریافت کند، در حالیکه اصل بیماری هنوز مداوا نشده است و می‌تواند خطرات اجتناب‌ناپذیری برای بیمار داشته باشد.

سبحانیان، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا برای کنترل درد راه دیگری به جای مسکن وجود دارد توضیح داد: بعضی از دردها است که تنها روش درمان آن مسکن نیست بلکه می‌توانند با تغییرات محیطی و سایکولوژی برطرف شود که حتماً باید تحت نظر پزشک انجام شود.

وی با تأکید بر اینکه اولین انتخاب پزشک و داروساز برای درمان بیماری حذف داروهای مسکن است گفت: اما در هر صورت درد بیمار را می‌رنجاند و از لحاظ روحی باعث تحلیل وی می‌شود در نتیجه در اسرع وقت درمان باید شود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار