تبلیغات

تأیید گزارش تخلف شهرداری تهران در واگذاری املاک به خواص

خلاصه پرسش

رسانه

خلاصه پاسخ

اخیرا به استناد گزارش سازمان بازرسی کل کشور درباره واگذاری 1 میلیون و 100 هزار متر مربع از املاک شهرداری در شمال تهران به برخی از مدیران شهری و اعضای شورای شهر، با تخفیف بعضا 50 درصد و اقساط 60 ماهه که منجر به تخلفات 2هزار و 200 میلیارد تومانی شده، اخبار زیادی منتشر شده است. آیا پرونده ای در این باره تشکیل شده؟

خبرآنلاین

تا زمانی که بازرسی گزارش رسمی نداده، هیچ پرونده ای تشکیل نشده. این در مرحله ابتدایی است و مطالبی گزارش شده و به شهرداری داده شده و شهرداری هم جوابی در این باره نداده است. گزارشی اگر به سازمان بازرسی برسد، این سازمان وارد می شود. گزارش چند مرحله دارد. تا زمانی که نهایی نشده و به امضای رییس کل بازرسی و صاحبان امضا نرسیده، گزارش رسمی به حساب نمی آید. این گزارشها طبقه بندی شده است. اگر تخلفی احراز شده باشد، به دستگاه متخلف می رود و از بالاترین مسئول درخواست اصلاح می کنند. اگر جرم واقع شده باشد به دستگاه قضایی داده می شود. این مطلب در ابتدای کار بوده و گزارش رسمی بازرسی کل کشور نیست. گزارشهایی رسیده. یکی از مراحل این است که به دستگاه می گویند توضیح دهد. در این مرحله بوده. مطالبی مطرح شده، بازرسی کل کشور گزارش را نهایی و نظر قطعی نداده. گزارش برای شهرداری فرستاده می شود، مسایل به شهرداری می رود و دفاع می خواهند. هنوز جوابی برنگشته بود که از ناحیه همان مجموعه ها، چیزی روی سایت گذاشته می شود و مطرح می شود. هنوز هیچ گزارش نهایی از سازمان بازرسی وجود ندارد. گزارشها به شهرداری داده شده که جواب دهند. هنوز شهرداری جواب نداده. دیشب از صدا و سیما در تلویزیون می گفتند که ما طبق ضابطه عمل کردیم. باید منتظر گزارش سازمان بازرسی باشیم.

سند مالکیت خودرو باید در چه مکانی ثبت شود؟ پلیس راهور یا دفترخانه؟

خبرگزاری موج

معمولا وقتی اختلاف برداشت در قانون شود، باید از مجلس تفسیر بخواهند. برخی از معاملات الزاما باید ثبت شود و برخی الزام به ثبت ندارد. برخی معاملات که الزام به ثبت ندارند، در صورت ثبت، منافعی دارد. این موضوع اختلافی است بین نیروی انتظامی و سازمان ثبت که می گوید باید الزاما سند خودرو در دفاتر اسناد ثبت شود. باید هر دو دستگاه مدعی یعنی سازمان ثبت و دفاتر از مجلس تفسیر بخواهند و اختلاف طولانی مدت تمام شود. مردم این را بدانند در صورت عدم ثبت در دفاتر اسناد، ممکن است با مشکل مواجه شوند. ثبت در پلیس راهور، در برخی موارد کافی نیست. اگر طرفین، به اختلاف برخوردند و خواستند از سند غیررسمی استفاده کنند، ممکن است توانند این کار را کنند.

بازداشت عامل نفوذی در تیم مذاکرات هسته ای صحیح است؟

روزنامه ایران

اصل دستگیری درست است. متهم تحت تعقیب قرار گرفت و پس از چند روز با قرار وثیقه آزاد شد. این که اتهام اثبات شود یا نه، بحث دیگری است.

حکم شیخ استخاره چه شد؟

خبرگزاری میزان

این پرونده در اختیار دادسرای ویژه روحانیت است و من اطلاعی ندارم. درباره این مورد، سئوال کردم و گفتند ایشان هنوز در زندان است و حکمش اجرا نشده.

قاچاق یخچالهای سایدبای ساید در بندرعباس کشف شد، چه شد؟

روزنامه راه مردم

این پرونده تعزیرات حکومتی بوده، حکم صادر شده و جزای نقدی است. اموال هم ضبط شده. در یک پرونده 7 میلیارد و خرده ای و در دیگری 21 میلیارد و خرده ای جزای نقدی صادر شده بود که سرجمع 29 میلیارد می شود.

درباره کنسرتها و راهکارهایی که دادستان تهران ارائه داده، نظر دهید؟

خبرگزاری آنا

ما مطلقا با هنر و هنرمند مخالف نیستیم. بلکه نظام استفاده از هنر و هنرمند را تشویق می کند. زبان هنر بسیار موثر است و نمی شود به غیر از این، در برخی اوقات مطالب را منتقل کرد. ما مدافع جدی هنر هستیم و باور داریم زبان هنر، بسیار موثر است. صدور مجوز کنسرتها توسط وزارت ارشاد است و نیروی انتظامی و قوه قضاییه دخالتی ندارد. صدور مجوز مانع از ارتکاب جرایم بعدی نیست. بعضا مجوز صادر می شود، ولی صاحب مجوز باز هم خلاف می کند، مانند جرایم مطبوعاتی که اول مجوز می دهند و بعد جرم صورت می گیرد. همه کنسرتها جلوگیری نمی شود. دو جا پای ناجا و دادستان به عنوان مدعی العموم به میان می آید. مثلا در زمان اجرای کنسرت، اقدام خلاف قانون، خلاف عفت عمومی واقع می شود. یا مثلا کنسرت تمام می شود، ولی مجموعه تماشاگران دست به اقدامات مجرمانه می زنند. اینجا وظیفه ناجاست که وارد شود. بعضا مجوز کنسرت صادر می شود و هیچ گزارشی درباره بروز تخلف وارد نمی شود. ولی بعضا از مراجع رسمی گزارشهایی که مستند است رسید که همراه کنسرت، اقدام خلاف عفت عمومی هم انجام می شود. اینجا دستگاه قضاییه و نیروی انتظامی وظیفه برخورد دارند و در صورت عدم انجام وظیفه بازخواست می شوند. اگر فرد متولی مانند وزارت ارشاد، استانداری، فرمانداری یا هر کسی عهده دار می شود که خلاف قانون نشود، نیروی انتظامی کنار می رود. ولی اگر کسی متعهد نشد، وظیفه دادستان و نیروی انتظامی جلوگیری از جرم است.اگر مسئولی مسئولیت را به عهده بگیرد وظیفه ای به عهده دادستان و ناجا نیست. وزارت ارشاد عهده دار شود که در کنسرت جرم واقع نشود، باز هم مشکلی نیست. حاشیه هایی که می سازند، استفاده سیاسی است. گرفتاریهای مردم بسیار زیاد و مسئله هم واضح است. دادستانی نیز با این جوسازی ها عقب نشینی نمی کند. روزنامه آفتاب یزد دیروز تیتر زده بود که خلاف واقع بود، یادم رفت به دادستان بگویم این روزنامه را تعقیب کند. تیتر دروغ زده بود مسئولان عقب نشینی کردند. این دروغ و تشویش اذهان است.

پرونده یاسین رامین چه شد؟

شبکه خبر

در حال بررسی است، ایشان با قرار وثیقه سنگین بازداشت است. نتیجه نهایی رسیدگی قابل پیش بینی نیست. اتهام هم مسایل مالی است

نظر شما درباره فایل صوتی مرحوم آیت الله منتظری و نامه آقای مطهری به آقای پورمحمدی چیست؟

وبسایت جارپرس

در خصوص منافقین اشاره اجمالی کردم. درباره نامه افراد هم اظهارنظر نمی کنم. درباره اصل موضوع، امام بزرگوار آنچنان مقید به موازین بود که دوست و دشمن می دانند کوچکترین تخلفی از موازین شرعی نمی کردند و آنچه انجام دادند قطعا صحیح بوده و دارای مبنای فقهی و قانونی و شرعی است. همه فقها بدون استثنا قبول دارند گروه باغی علیه حکومت قیام کرد و مرکزیتش باقی بود، همه آنها تکلیفشان روشن است و باید مجازات شوند. مراجع ذیربط دارند بررسی می کنند این فایل صوتی چطور پخش شد. سال 65 گروه مهدی هاشمی قتل حشمت و پسرش را داشتند. دادیار پرونده من بودم. وقتی اعتراف کردند و محل جنازه ها را گفتند، ما جنازه ها را درآوردیم. جنازه مشخص بود و عصا و کت آن هم معلوم بود. همین آقا که فایل صوتی اش پخش شده، به شدت معترض بود و می گفت چرا فیلم این قتل ها را نشان دادید؟ گفتیم اینها قتل مرتکب شده اند. نمی دانم فایل صوتی تحریف شده یا نه، ولی کسی که به این شدت و حدت درباره منافقان بیان می کند، ولی درباره قاتلان حشمت و پسرش چطور برخورد می کند و حتی می گوید چرا جنازه ها را کشف  کردید و خبرآن را منتشر کردید. به نظر می رسد انتشار این فایل هم یک جریان استکباری است و در مقام تطهیر جنایتکاران دیروز و امروز است.

آیا قوه قضاییه وارد به موضوع توهین به رئیس جمهور می شود؟

روزنامه اعتماد

تعقیب توهین به مقامات از حیث دارا بودن مقام، نیاز به شاکی خصوصی ندارد. مدعی العموم می تواند وارد شود. اگر هم به مقامی توهین شد، او می تواند شاکی باشد. فردی که مطرح شد توهین کرده، در صلاحیت دادسرای ویژه روحانیت است و دادستان تهران صلاحیت ذاتی ندارد. برای همین من اطلاع ندارم دادستان ویژه روحانیت اقدام کرده یا نه. نمی دانم دولت هم شکایت کرده یا نه، چون این شکایت وارد دادسرای ویژه روحانیت می شود.

سازمان بازرسی کل کشور درباره واگذاری املاک نجومی شهرداری گزارش داده، آیا قوه قضاییه ورود کرده؟

روزنامه شرق

گزارشی اگر به سازمان بازرسی برسد، این سازمان وارد می شود. گزارش چند مرحله دارد. تا زمانی که نهایی نشده و به امضای رییس کل بازرسی و صاحبان امضا نرسیده، گزارش رسمی به حساب نمی آید. این گزارشها طبقه بندی شده است. اگر تخلفی احراز شده باشد، به دستگاه متخلف می رود و از بالاترین مسئول درخواست اصلاح می کنند. اگر جرم واقع شده باشد به دستگاه قضایی داده می شود. این مطلب در ابتدای کار بوده و گزارش رسمی بازرسی کل کشور نیست. گزارشهایی رسیده. یکی از مراحل این است که به دستگاه می گویند توضیح دهد. این در این مرحله بوده. مطالبی مطرح شده، بازرسی کل کشور گزارش را نهایی و نظر قطعی نداده.

آیا تاکنون گزارشی از وزارت نفت درباره قراردادهای نفتی جدید یا قدیمی به قوه قضاییه رسیده؟

خبرگزاری دانشجو

چیزی منعکس نشده. مسئولی اگر اطلاعاتی دارد وظیفه دارد به قوه قضاییه بدهد. اگر وزیر نفت اطلاعاتی دارد که خلاف قانون صورت گرفته، باید به مراجع ذیربط بدهد.

کمیته سه نفره ای با مشارکت شما درباره حصر تشکیل شده؟

خبرگزاری ایلنا

اصل موضوع غلط است و چنین کمیته ای نبوده. بنده هم عضو این کمیته نبوده ام و الان از زبان شما شنیدم.

دادستانی درباره پوشش پرستاران چه تحقیقی قرار است انجام دهد؟

روزنامه اطلاعات

امروز از آقای جعفری دولت آبادی پرسیدم. ایشان به طور کلی مسئله را تکذیب کردند. جلسه ای درباره مسئله حجاب و عفاف بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی با دستگاه های مختلف بوده. یکی از موضوعات مطروحه این بوده که برخی از بیمارستانهای خصوصی هزینه های گزافی را برای آرایش زنان در نظر می گیرند و بودجه می دهند. مانند مبلغ اوقات فراغت بچه ها در فیش های حقوقی. کسی به دادستان تهران می گوید ورود کنید. ایشان می گوید وزارتخانه مربوطه باید وارد شود. ببینید چطور این مسایل را در سایتها مطرح می کنند. اصل مطلب صحت ندارد.

آیا قوه قضاییه آماده است ابهامات و قصورات احتمالی در اعدامهای 67 را تشریح کند؟

روزنامه وقایع اتفاقیه

ابهام و اجمالی از سوی کسی مطرح نشده. هیچ ابهامی از ناحیه ما وجود ندارد و اگر کسی ابهامی دارد، مطرح کند.

چرا برای متهم به جاسوسی بازداشت شده، قرار وثیقه صادر شده؟

روزنامه قدس

منعی وجود ندارد متهم با قرار وثیقه آزاد شود. اگر جایی در قانون الزام شده باشد، بحث جدایی است.

مشاور رسانه ای آقای هاشمی آقای فواد صادقی بازداشت شده؟

خبرگزاری ایسنا

شنیدم ایشان به دادسرا احضار شده. ایشان قبلا یک پرونده و محکومیت داشته و نرسیدم بپرسم برای حکم قبلی بازداشت شده یا پرونده جدیدی است.

اخیرا خانواده آقای هاشمی درخواست اعاده دادرسی مهدی هاشمی را کرده اند و به دو گزارش جدید سازمان مدیریت سوخت و دیوان محاسبات استناد شده.

خبرگزاری فارس

درخواست اعاده دادرسی را مدتی پیش داده اند. درخواست اعاده مستقیما به دیوان عالی کشور می شود. دیوان پرونده را خواسته و بررسی می کند. در قانون 7 مورد است که اعاده دادرسی را می پذیرد. یکی از این موارد است که کسی مدرکی نداشته و بعدا مدرک را گیرآورد و مدرک جدیدی است، می توان با آن درخواست اعاده دادرسی کرد. نمی دانم چه مدارک جدیدی داده شده. البته این گزارشها قبل بررسی شده و گزارش سازمان بهینه سازی سوخت هم مطرح شده و هر چه می شده، گفت، گفته اند. گزارش دیوان محاسبات هم بوده است و قبلا اظهارنظر کرده اند. اگر مدرک تکراری باشد قابل قبول نیست.

پرونده حادثه منا به کجا رسید؟

خبرگزاری ایرنا

متاسفانه موضوع جدیدی قابل بیان نیست. وزارت امور خارجه و دادستان کل کشور پرونده را دنبال می کنند. پرونده دادسرا هنوز به دادگاه نرفته ولی افراد شاکی به 600 نفر رسیده اند.

شنیدیم برخی از وزرای دولت یازدهم اموال خود را معرفی نکرده اند؟

خبرگزاری مهر

این در دولتهای مختلف بوده و در دولت فعلی هم دو نفر از وزرا، لیست کامل اموال خود را نداده اند. لیست ناقصی داده اند ولی در قوه قضاییه پیگیری شده و چند بار پیوست زده اند که لیست خود را کامل کنید. چون پایان دوره هم باید لیست دهند.

در پرونده بانک ملت آقای مالامیری 3700 میلیارد تومان وام گرفته اند و متواری است.چه اقداماتی شده؟

خبرگزاری تسنیم

4 نفر از جمله کارمندان بانک بازداشت بوده اند و تعدادشان به 5 نفر رسیده. 420 میلیارد تومان از وجوه هم توقیف شده. معوقات این شخص 1200 میلیارد تومان بوده که بعد از معوقات، حدود 1200 میلیارد تومان هم از دو بانک از جمله ملت، تسهیلات جدید گرفته بودند. یکی دو نفر هم متواری هستند. به نفعشان است به کشور برگردند. ما قول می دهیم برگشتشان به نفعشان است. این نیست که بگوییم محاکمه نمی شوند، نه، محاکمه می شوند ولی به نفعشان است باشند و از خود دفاع کنند.

به چه تعدادی از پرونده های توهین علیه مقامات دولتی رسیدگی شده؟

روزنامه جهان صنعت

پرونده های متناوب و در مقاطع مختلف است که در حال رسیدگی است. عدد ندارم بگویم.

سازمان بازرسی کل کشور دو لیست به قوه قضاییه درباره حقوق های نامتعارف داده، شما چه کردید؟

خبرگزاری صداوسیما

موضوع بیش از 2 لیست است و مفصلا توضیح دادم اقدامات قوه قضاییه چیست و اکتفا به لیست ها و خوداظهاری ها نشده است.

تسهیلاتی که به تعاونی مسکن در ادارات دولتی و عمومی غیردولتی مبنای قانونی دارد؟

روزنامه همشهری

الی ماشالله پرونده های مختلف داریم که بعضا تخلف دارند یا از ناحیه دستگاه ها کمک های غیرمتعارف به آنها شده.

بانکها چقدر توصیه های قوه قضاییه را در ارائه تسهیلات رعایت کرده اند؟

روزنامه حمایت

روند معوقات متوقف نشده، دلیل آن هم معوقاتی است که حتی پس از ورود دادستانی به تسهیلات بانکها، بدون تضمین لازم تسهیلات داده اند. سال 85 معوقات بانکی 40هزار میلیارد تومان بود.. سال 95 این میزان به 100 هزار میلیارد رسید. یعنی روند وجود دارد، هر چند کند شده، ولی ادامه دارد. قابل توجه است که بانکهای خصوصی هم معوقه دارند. بر اساس گزارش، بانکها به شرکتهای خود تسهیلات می دهند و ضمانت نمی گیرند و آنها هم معوقه دارند. نمی دانم این حرف چقدر راست است.

در پرونده بنیاد شهید بازداشتی ها چه تعدادند؟

روزنامه فرهیختگان

اصلا خبر ندارم.

در پرونده آقای احمدی نژاد، کمیسیون اصل90 گفتند تخلف او محرز است و باید قوه قضاییه ظرف یکماه جواب بدهد. آیا او احضار نشده اند؟ بگم بگم های او تاثیر در تعویق پرونده داشته؟

روزنامه تجارت

هر کسی هر چیزی می خواهد بگوید، بگوید. کسی که می گوید "بگم بگم" معلوم است چیزی ندارد یا چیز به درد بخوری ندارد. در مجلس ممکن است صحن تصویب کند پرونده به مجلس برسد. ممکن است کمیسیون اصل 90 گزارشی برای دستگاه قضایی بفرستد. این دو متفاوتند. دستگاه قضاییه به جرم و اتهام رسیدگی می کند نه به تخلف. درباره رئیس جمهور هم پیش بینی شده اگر مرتکب تخلف از قانون شد، تخلف در دیوان عالی کشور بررسی می شود و در صورت احراز، رای به عدم صلاحیت رئیس جمهور داده می شود. در صورت ارتکاب جرم توسط رئیس جمهور، دادگاه مستقیما رسیدگی می کند. دادگاه ورود به رسیدگی می شود ولی اینکه ظرف یک ماه باید دادگاه به کمیسیون جواب دهد، چنین چیزی نیست. بلکه پاسخگویی دستگاه ها به کمیسیون اصل 90 مدت یک ماه مهلت پاسخ دارد. این ارتباطی به رسیدگی قضایی به جرایم رئیس جمهور ندارد. رئیس جمهور سابق شاکی خصوصی دارد. برخی موارد نیز از مجلس آمده که غیر از کمیسیون اصل 90 است. اینها در حال رسیدگی است. بله، خیلی طول کشیده ولی به نتیجه نهایی منجر نشده. اینها نیاز به تحقیقات و اثبات دارد. در یک پرونده شاکی خصوصی، کسی گفته بود در یک سفر استانی، ماشین او یا همراهانش پای شاکی را له کرده بود. این پرونده احمدی نژاد است؟ مقصر راننده است یا احمدی نژاد؟ یک شکایت دیگر بود که او در استان ما، لفظی به کار برد که توهین به مردم بود. یک شکایت مجلس درباره سرپرستی وزارت ورزش بود که بیش از 3 ماه طول کشیده بود. یک شکایت دیگر این بود که در مجلس تصویب شد و به مجمع تشخیص مصلحت آمد. قرار بوده مبلغی به متروی تهران داده شود که دولت مصوبه را اجرا نکرده بود. این شکایتها استعلام شده و دنبال بررسی هستند که مثلا در وزارت ورزش تصرفات چه بوده. گاهی در استعلامها جواب نمی دهند. ایشان تاکنون در دادگاه نیامده اند. در مراحل اول، شکایت شخصی ای شد و قاضی او را خواست و شاکی رضایت داد. موضوع منتفی شد و قرار منع تعقیب  دادند. احضاریه هم فرستاده شد و ایشان (رئیس جمهور سابق) حاضر نشد. ممکن است شما بگویید طول کشیده.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار