تبلیغات

سرتسی, جزیره ای که نمیتوانید به دیدن شگفتی های آن بروید+تصاویر

به دلیل آزمایش های علمی، مردم عادی نمی توانند از جزیره ی سرتسی Surtsey بازدید کنند.

جزیره ی سرتسی

آیا شما می دانستید که مکان هایی روی کره ی زمین وجود دارند که بازدید از آنها ممنوع است؟ به دلیل آزمایش های علمی، مردم عادی نمی توانند از جزیره ی سرتسی Surtsey بازدید کنند. به همین دلیل ما شما را از طریق کلمات و تصاویر به آنجا خواهیم برد. ‏ ‏‏‏ ‏ ‏

سرتسی, جزیره ای که نمیتوانید به دیدن شگفتی های آن بروید

اولین بازدید کنندگان این جزیره دو خبرنگار فرانسوی بودند. بین دو فوران، این دو خبرنگار شجاعانه قدم به جزیره گذاشته و پرچم فرانسه را در آن برافراشتند.

داستان از این قرار است که در صبح 14 نوامبر سال 1963 یک قایق ماهیگیری درحالیکه به آرامی در اقیانوس اطلس به پیش می راند، 40 کیلومتری جنوب ایسلند متوجه فوران های آتشفشانی شد. (زمین شناسان به این نتیجه رسیده اند که دریا در آن محل بایستی بیش از 130 متر عمق داشته باشد.) در طول روز اول، تنها ابر متراکمی از بخار و دود قابل مشاهده بود. روز دوم کل جزیره به وسعت 500 و ارتفاع 10 متر بالاتر از سطح دریا پدیدار گشت. این جزیره به سرعت در حال بزرگ شدن بود. روز سوم آنها متوجه ابرهای دودی در بالای جزیره شدند که حدود 10 متر ارتفاع داشته و از فاصله ی 110 کیلومتری به صورت کامل قابل مشاهده بودند. به این ترتیب، جزیره ی سرتسی به عنوان مثالی کم نظیر از ایجاد یک جزیره و شروع یک زندگی جدید، توجه بسیاری از دانشمندان کشورهای مختلف را به خود جلب کرده است.

 سرتسی, جزیره ای که نمیتوانید به دیدن شگفتی های آن بروید

در چهار ماه اول سال 1964، آتشفشان سه بار فوران کرد. در آوریل 1964 فوران به شکل ترکیبی از سنگ و خاکستر رخ داد. پس از یک وقفه ی کوتاه، آتشفشان دوباره شروع به پرتاب گدازه های سرخ و سفید نمود. در عرض یک سال، بیش از یک میلیارد متر مکعب گدازه به آب نفوذ کرد. در آوریل 1965، ساحلی پر شیب به طول 3 کیلومتر و به ارتفاع 14 متر در جزیره ی سرتسی شکل گرفت.

 سرتسی, جزیره ای که نمیتوانید به دیدن شگفتی های آن بروید

از آن زمان، این جزیره به نام شخصیت اساطیری Surtr (رهبر غول های آتش) نامگذاری شده و فقط برای مقاصد علمی از آن استفاده می شود و همانطور که در ابتدا نیز بدان اشاره شد، بازدید از این جزیره برای گردشگران ممنوع است. ‏

 سرتسی, جزیره ای که نمیتوانید به دیدن شگفتی های آن بروید

118سفر

اخبار مرتبط:

زیبا و دیدنی از جزایر قناری +تصاویر

سفر به دیدنی ترین شبه جزیره های ایران+تصاویر

جزیره سوکوترا قطب دیدنی گردشگری+تصاویر

جزیره زیبا و رویایی بوراکای ,فیلیپین + تصاویر

جزیره ی جاذبه های بکر در ایران+تصاویر

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار