تبلیغات

چرا شیلگوز یا اسهال خونی تب‌دار باید حتما فوری درمان شود ؟ + راه تشخیص و پیشگیری

درمان نشدن شیلگوز عوارض خطرناکی به همراه داشته و در بسیاری از موارد می‌تواند موجب درگیری کبد، ریه و برخی دیگر از بافت‌های بدن شده و حتی زندگی فرد مبتلا را نیز تهدید کند.

درمان نشدن شیلگوز

محمد مهدی رادفر متخصص بیماری‌های عفونی اظهار داشت: شیلگوز یا اسهال خونی تب‌دار از جمله بیماری‌های تب‌دار است که معمولاً به سرعت شروع شده و ابتدا با تب‌های بالا، لرز‌های شدید و اسهال حاد آبکی همراه است.

وی گفت: بعد از یکی دو روز حجم دفع اسهال کمتر می‌شود، اما دفعات آن بیشتر و همراه با دفع بلغم و خون، دل پیچه‌های شدید شده و همچنین علائمی نظیر ضعف، خستگی و بی حالی نیز می‌تواند بروز کند.

رادفر با بیان اینکه برای تشخیص شیلگوز ، کشت مدفوع و اسمیر آن لازم است، تصریح کرد: همچنین برای پیشگیری از این بیماری رعایت بهداشت به ویژه در زمینه فردی و رعایت بهداشت آب و مواد غذایی بسیار مهم خواهد بود.

وی افزود: شیلگوز از جمله بیماری‌های به شدت واگیردار است و حتی اندکی باکتری می‌تواند موجب ابتلا‌ی فرد شده و تا مدت‌ها موجب بروز علائم و عوارض مختلف و حتی شدید در فرد شود.

رادفر با اشاره به لزوم درمان به موقع و مناسب شیلگوز، تاکید کرد: درمان نشدن شیلگوز عوارض خطرناکی به همراه داشته و در بسیاری از موارد می‌تواند موجب درگیری کبد، ریه و برخی دیگر از بافت‌های بدن شده و حتی زندگی فرد مبتلا را نیز تهدید کند.

وی گفت: طول دوره بیماری شیلگوز بستگی به زمان و نوع درمان آن دارد و در صورتیکه درمان به موقع صورت نگیرد بسیار خطرناک خواهد بود.

رادفر خاطرنشان کرد: فرد مبتلا به شیلگوز در صورتیکه با درمان‌هایی نظیر درمان آنتی بیوتیکی و مراقبت‌های مناسب و همچنین پیگردهای دقیق کنترل شود، به احتمال زیاد ظرف مدت چند روز از شروع بیماری و بروز عوارض و علائم بهبود می‌یابد.

باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط :

اگر در این دو استان زندگی می کنید مراقب بیماری شیگلوز باشید

چرا اسهال یا یبوست می‌گیریم؟

اسهال‌ حاد

مقابله با اسهال

مصرف گوشت نیمه پخته سبب اسهال عفونی می‌شود

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار