تبلیغات

خطر استفاده از ماسک های پارچه ای در هوای آلوده - آکا

,[categoriy] خطر استفاده از ماسک های پارچه ای در هوای آلوده

خطر استفاده از ماسک های پارچه ای در هوای آلوده - آکا خطر استفاده از ماسک های پارچه ای در هوای آلوده - آکا

آکاایران: خطر استفاده از ماسک های پارچه ای در هوای آلوده

آکاایران:  محققان هشدار داده‌اند به کار بردن ماسک‌های ساخته‌شده از الیاف پارچه‌ای اثری بر جلوگیری از ورود ذرات و آلودگی‌های هوا به مجاری تنفسی ندارد و با ایجاد حس امنیت کاذب ممکن می باشد حتی خطرناک باشد و تاثیرات جبران ناپذیری داشته باشد.
محققان دانشگاه ماساچوست در تحقیقی دریافته‌اند که استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای اگرچه به دلیل ارزانی و در دسترس بودن، بیشتر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد، اثری در کاهش ورود ذرات و آلودگی های هوا به مجاری تنفسی ندارد و بالعکس، به سبب ایجاد امید واهی در افراد با این تصور که جلوی تنفس ذرات الوده را گرفته‌اند ممکن است خصوصاً در مناطقی با آلودگی هوای بالا خطرناک باشد.
هر چند میلیون‌ها نفر از مردم در سراسر جهان احتمالا از این نوع ماسک‌های پارچه‌ای در هواهای آلوده استفاده می‌کنند اما دانشمندان این دانشگاه با انجام آزمایش‌هایی درباره اثر این ماسک‌ها، چهار نوع از آنها را مورد بررسی دقیق قرار دادند که ماسک‌های جراحی و ماسک پره‌دار مخروطی‌شکل از جمله ماسک‌های مورد آزمایش بوده است.
ریچارد پلتیر، یکی از محققان این پژوهش توضیح داده است که گروهش این ماسک‌ها را از نظر کارآمدی و نیز در شرایط متفاوت همچون مکان‌های آلوده، قرار دادن در معرض دود اگزوز دیزل و شبیه‌سازی شرایط واقعی آزمایش کرده‌اند و هیچ کدام از آنها را با معیارهای لازم برای جلوگیری از عبور ذرات آلودگی مطابق ندیده‌اند.
بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیق که در مجله علم و اپیدمولوژی محیط زیست (Exposure Science and Environmental Epidemiology) منتشر شده است، این گونه ماسک‌ها فقط می‌توانستند جلوی عبور ذرات کمتر از ۲/۵ میکرومتر را بگیرند و فقط یکی از آنها می‌توانست تا حد نسبتاً خوبی ۸۰ تا ۹۰ درصد ذرات مصنوعی و حدود ۵۷ درصد از ذرات منتشرشده از اگزوز خودروی دیزلی را بگیرد  و در این زمینه موثر باشد اما همین ماسک نیز در برابر معیارهای لازم دیگر کارآمد نبوده است.

به گزارش آکاایران: تهیه و گردآوری: گروه تغذیه و سلامت آکا ایران

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار