تبلیغات

تیمارستانی با هزار بیمار در فیلم «ساعت 5 عصر»/مهران مدیری جزئیات نخستین فیلم سینمایی‌اش را اعلام کرد

تیمارستانی با هزار بیمار در فیلم «ساعت 5 عصر»/مهران مدیری جزئیات نخستین فیلم سینمایی‌اش را اعلام کرد

کتایون کیخسروی: عصر روز پنجشنبه چهارم شهریور ماه نشست خبری فیلم سینمایی «ساعت ۵ عصر» به کارگردانی مهران مدیری با حضور این هنرمند در هتل هما برگزار شد.

مهران مدیری در ابتدای این نشست گفت: «هشت سال بود که می‌خواستم این فیلم سینمایی را بسازم اما هر بار به دلایلی این امر میسر نمی‌شد. حتی با اینکه دوستان پیشنهادهای وسوسه‌انگیزی می‌دادند، اما باز هم نمی‌شد که این فیلم را بسازم ولی در نهایت امسال تصمیم گرفتم در دو ماهی که برنامه «دورهمی» ضبط نمی‌شود این اثر سینمایی را بسازم.»

کارگردان «شب‌های برره» سخنان خود را چنین ادامه داد: «من سه سال است که درگیر این سوژه هستم و قصه «ساعت ۵ عصر» روایت‌گر مشکلاتی است که برای همه ما در تهران پیش می‌آید ولی گویی ما به آنها عادت کرده‌ایم. این فیلم ما را متوجه می‌کند که پیرامونمان چه اتفاقاتی می‌افتد.»

مدیری درباره شخصیت اصلی فیلمش توضیح داد: «همانطور که در برنامه «هفت» گفتم شخصیت اصلی این فیلم فردی است که باید تا ساعت ۵ عصر از یک نفر امضا بگیرد، اما یک سلسله اتفاقات عجیب و غریب برایش می‌افتد که خیلی از این اتفاقات عجیب و غریب اجتناب‌ناپذیر است.»

کارگردان «پاورچین» که در غالب کارهایش با افراد مشخصی کار می‌کند درباره همکاری با آنها در فیلمش گفت: «اتفاقا در این فیلم اکثر افراد جدا از کارهای تلویزیونی‌ام هستند زیرا تخصص افرادی که در سریال‌های من حضور داشتند تلویزیونی بود. افراد گروه «ساعت ۵ عصر» از آن کارها جداست البته شاید سه نفر از بچه‌های پشت صحنه آثار تلویزیونی من در این فیلم حضور داشته باشند و البته سیامک انصاری هم بازیگر این فیلم است. این را هم باید بگویم سیامک انصاری و صدها نفر از مردم بازیگران این فیلم هستند البته برخی تنها سه یا چهار سکانسی در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند که من هم یکی از آنها هستم.»

او درباره شباهت این فیلم به کارهای تلویزیونی‌اش توضیح داد: «این فیلم نه به لحاظ ساختار و نه به لحاظ نوع نگاه و موضوع شبیه کارهای قبلی‌ام نیست.»

مدیری درباره احتمال ممیزی شدن فیلمش در ارشاد گفت: «فیلمنامه «ساعت ۵ عصر» مورد ندارد که دچار مشکل شود اگر هم این اتفاق بیفتد آن را با گفت‌وگو حل می‌کنیم. فیلمنامه در حال نوشتن است و تا ۱۵ روز دیگر آماده می‌شود و برای  کسب مجوزها به وزارت ارشاد می‌رویم. فیلمبرداری هم بین ۱۱ تا ۱۵ مهرماه که ضبط «دورهمی» متوقف می‌شود آغاز می شود و تا آبان کار فیلمبرداری تمام می‌شود.»

مدیری ادامه داد: «این فیلم کاملا رئال است و با این‌که فضای فانتزی ندارد اما به شدت کمدی است و البته سوژه آن تلخ است. البته این نظر من است و بستگی به این دارد که ما چگونه تلخ را تعریف کنیم. این فیلم به گونه‌ای تمام می شود که شخصیت اصلی به همان نقطه اول و به یک روزمرگی می‌رسد. سکانس ابتدایی فیلم در پایان آن تکرار می‌شود و ما متوجه می‌شویم که دور باطلی وجود دارد.»

این کارگردان با اشاره به اینکه سعی می کند اثری دخور بسازد، افزود: «این فیلم یا نباید ساخته شود یا اگر ساخته می‌شود باید خوب باشد و اگر این‌گونه نباشد فیلم خیلی بدی می‌شود و من تمام تلاشم را می‌کنم که این اتفاق برای «ساعت ۵ عصر» نیفتد و اگر شده هر سکانسی را ۲۰ بار هم تکرار می‌کنم.»

او با اشاره به اینکه گروه کارگردانی این اثر حدود ۱۰ نفر هستند تا بتوانند سکانس های پربازیگر را مدیریت کنند، گفت: «ما سکانسی داریم که حدود ۷۰۰ نفر در آن ایفای نقش می‌کنند و مهار کردن این ۷۰۰ نفر سخت است. ما حتی سکانس‌هایی داریم که بالغ بر هزار نفر در آن به ایفای نقش می‌پردازند و به همین دلیل ساخت این فیلم مشکل است. در «قهوه تلخ» ما صحنه‌های پربازیگری داشتیم که کنترل آن افراد بسیار سخت بود اما در این فیلم به تدابیری اندیشیده‌ایم.»

او افزود: «ساخت «ساعت ۵ عصر» به دلیل نوع تصاویر و انبوه جمعیتی که در آن حضور دارند برای من کار سختی است اما این سختی قابل مقایسه با سختی‌های کارهای تلویزیون نیست.»

مدیری که به گفته خودش در این سال‌ها کمتر از سکانس‌های بیرونی استفاده کرده است در این کار سراغ سکانس‌های بیرونی رفته است و در این باره گفت: «این فیلم تلافی همه آنها را در می آورد زیرا ۹۰ درصد از سکانس‌های آن خارجی است.»

کارگردان «در حاشیه» درباره این‌که در فیلم «ساعت ۵ عصر» نقد اجتماعی دارد یا خیر، اظهار کرد: «از شروع تا پایان فیلم سینمایی «ساعت ۵ عصر» سراسر نقد اجتماعی است. در این فیلم شهری مانند تهران داریم که تیمارستانی است که هزار نفر در آن به دنبال کارهای مختلف می‌گردند.»

مدیری که قصد دارد این فیلم را وسواس بالا بسازد، توضیح داد: «خروجی فیلم نباید به گونه‌ای شود که مردم بگویند تو در سریال سازی موفق‌تر بودی و برو همان سریال‌هایت را بساز. اگر نقدی به فیلم سینمایی «ساعت ۵ عصر» وجود داشته باشد باید در رابطه با مسائل دیگر آن باشد نه اینکه برای من نوعی عقب‌گرد باشد.»

او درباره انتخاب بازیگران و امکان دادن فراخوان اینترنتی عنوان کرد: «افراد زیادی می توانند به ایفای نقش در این فیلم بپردازند و نیازی به انتشار فراخوان اینترنتی نیست.»

مدیری درباره اینکه اگر خودش به جای سیامک انصاری در فیلم سینمایی «ساعت ۵ عصر» بازی می‌کرد بهتر بود یا خیر؟ گفت : «اگر من بازی می‌کردم خیلی جذاب‌تر می شد اما این که همزمان کارگردان باشم و در آن بازی کنم کار سختی می‌شد.»

او درباره دلیل انتخاب نام فیلم هم گفت: «شخصیت اصلی آن تنها تا ساعت ۵ عصر وقت دارد که یک امضا بگیرد.»

کارگردان «مرد هزارچهره» که قبلا گفته بود دیگر سریال نمی سازد در این باره هم عنوان کرد: «دیگر توان و انگیزه ساخت سریال ندارم. البته کارهایی مثل «دورهمی» را حتما انجام می‌دهم و این سبک را دوست دارم.»

او در جواب به اینکه آیا قصد دارد فیلم دفاع مقدسی بسازد، گفت: «من در حال حاضر نمی‌توانم بگویم که آیا آن فیلم واقعا دفاع مقدسی است یا نه و راستش فکر می کنم ربط چندانی به فیلم‌های دفاع مقدسی ندارد. ضمن اینکه هنوز زمان ساخت آن معلوم نیست.»

مدیری که قبلا در سریال «در حاشیه » به پزشکان انتقاد کرد و کارش دچار مشکلات زیادی شد درباره این‌که چرا پس از مرگ کیارستمی در این باره اظهارنظر نکرد و فیلمی درباره خطاهای پزشکی نساخت اظهار کرد: «همان «در حاشیه» برای این موضوع کافی بود. البته در «دورهمی» درباره مرگ آقای کیارستمی صحبت کردیم اما تلویزیون آن قسمت‌ها را حذف کرد. با توجه به این‌که هنوز جزئیات پرونده پزشکی کیارستمی مشخص نیست نمی توانم فیلمی درباره این موضوع بسازم.»

او درباره بازیگران این فیلم سینمایی گفت: «تا یک هفته دیگر تمام عوامل این فیلم را معرفی می کنم. تا زمانی که به قطعیت نرسیده باشیم نمی توانم درباره این مسایل صحبت کنم اما نکته‌ای که وجود دارد این است که تمام این عوامل از حرفه‌ای‌ترین‌ها هستند.»

مدیری درباره این انتقاد که ارتباط درستی با اهالی رسانه ندارد هم جواب داد: «چند سال پیش دستیارانم به این نتیجه رسیده بودند که من را در جریان  اتفاقات مختلف قرار ندهند تا ذهنم آزاد باشد و بعدها فهمیدم با خبرنگاران و دوستداران من برخورد بدی داشتند. بسیار زمان برد تا من متوجه شدم آنها چه برخوردی با افراد می‌کنند و در نهایت یک بار همه آنها را جمع کردم و گفتم کاری که شما می کنید برای من دردآور است اما با این وجود رفته رفته مشکلات بیشتر و حل کردن آنها سخت‌تر شد.»

او افزود: «من از برقراری ارتباط با خبرنگاران بدم نمی‌آید و این نشست را خودم تدارک دیدم ولی متاسفانه برخی که وارد این حرفه شده‌اند حرفه‌ای نیستند. برای مثال کسانی برای مصاحبه سراغ من می‌آمدند که برایم قابل باور نبود که آن‌ها خبرنگار هستند. این مشکلات در تمام حرفه‌ها وجود دارد و مختص به حرفه شما نیست.»

او همچنین در این نشست خبر داد: «از سال آینده زندگینامه خودم را می نویسم که فکر می‌کنم حدود چهار جلد باشد. این زندگینامه از چهار سالگی تا حال حاضر من را شامل می شود که می توانم بگویم یک برش ۴۰ ساله از تاریخ ایران و زندگی اجتماعی، فرهنگی و جنگ را شامل می شود.»

مدیری با تاکید بر اینکه «دورهمی» را دوست دارد، گفت: «وقتی روی صحنه می‌روم و برای یک جمعیتی حرف‌هایی می‌زنم که تا حالا کسی آنها را نگفته حس خوبی دارم و مرا یاد تئاتر می اندازد.»

او افزود: «در برنامه‌های آینده از هنرمندانی دعوت می‌کنم که هیچ دانشی ندارند ولی الگوی یک عده از جوانان شده‌اند. تعداد هنرمندانی که با دانش هستند بسیار اندک است مردم باید این چیزها را بدانند.»

مدیری در بخشی از این نشست درباره رقم دستمزد 30 میلیونی که برای حضور او در «دورهمی» عنوان شده بود، چنین گفت: «درباره رقم 30 می دستمزد من برای دورهمی ۳۰ میلیون تومان نیست و نمی‌دانم چرا روزنامه‌ها که باید علیه شایعات عمل کنند، درست مطالب را انعکاس نمی‌دهند. من برای هر قسمت ۶۰ میلیون تومان می گیرم و اصلا می گویم چرا کار آدم را خراب می کنید و می‌گویید ۳۰ میلیون تومان.»

مهران مدیری با رد اینکه «دورهمی» رقیب «خندوانه» است گفت که در آینده از رامبد جوان برای حضور در این برنامه دعوت می کند.

58245

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار