تبلیغات

گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت -آکا


آکاایران: مقالات مرتبط: قیمت‌ های میلیونی در بازار کساد گلیم و گبه میناکاری؛ هنر تزیین فلزات با مواد رنگین صنایع دستی ایران؛ حصیر، نخستین زیرانداز بشر زرتشتی دوزی ؛ هنر سوزن دوزی ایرانیان باستان کاربافی، قدیمی‌ترین هنر پارچه بافی میبد

این روزها بسیاری از افراد برای تزئین خانه‌های خود از گلیم استفاده می‌کنند چرا که این نوع از دست‌بافته‌ها، به دلیل داشتن پشم طبیعی گوسفند و رد هنر دستان بانوان روستایی، حس زندگی و نشاط در خود دارند. رنگ‌های استفاده شده در گلیم سنتی، گیاهی هستند. گاهی گلیم‌ها را برای جلوه‌ی بیشتر و کهنه شدن رنگ، با چای و پوست گردو شستشو می‌دهند.

گلیم‌ها در اندازه‌های مختلف و برای مصارف گوناگون ساخته می‌شوند. ابعاد زیر از ابعاد رایج گلیم هستند.

    ۷۰×۱۰۰ سانتی‌متر     ۱۰۰×۱۵۰ سانتی‌متر، که به ذرع و نیم مشهور است و متداول‌ترین اندازه‌ی گلیم‌ است.     ۲×۳ متر     ۳×۴ متر     و کناره‌ها

    اما تفاوت فرش و گلیم در چیست؟

فرش و گلیم در نحوه‌ی بافت و اندازه تفاوت دارند. گلیم‌ها به ندرت در ابعاد بیشتر از ۳ متر در ۴ متر بافته می‌شوند. اندازه‌های سنتی گلیم بر اساس وسعت چادرهای عشایر که از آن‌ها برای پوشاندن کف چادرها استفاده می‌کردند، شکل گرفته است.

گلیم بیش از قالی در کشورمان سابقه و قدمت دارد و در واقع قالی در اثر تکامل گلیم‌بافی طی قرون و اعصار متمادی پدید آمده است.

گلیم‌های هر منطقه دارای خصوصیات ویژه‌ای از نظر طرح و رنگ هستند و با توجه به طرح و رنگ بندی‌های آن از یکدیگر متمایز و شناخته می‌شوند.

گلیم گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت

گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت -آکاگلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,طرح های گلیم,ابزار گلیم بافی,مواد اولیه گلیم بافی

آکاایران: گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت

مواد اولیه و ابزار گلیم‌بافی

برای تهیه‌ی تار گلیم، اغلب از نخ پنبه و پشم و در موارد استثنایی از ابریشم استفاده می‌شود. در گلیم‌بافی به شیوه‌ی «پودپیچی» علاوه بر نخ تار و پود از نخ پود نازک نیز استفاده می‌شود و پود به حال پیچش از میان نخ تار و پود نازک عبور می‌کند و با شانه‌ی بافندگی، کوبیده می‌شود.

برای بافت گلیم به «دار» با انواع عمودی، افقی، تبریزی و گردان، مواد اولیه‌ی نخ چله، پشم و نقشه نیاز است. «دار ثابت»، ابتدائی‌ترین و «دار تبریزی» متداول‌ترین دارها هستند.

نخ چله از پنبه با ضخامت‌های متفاوت تهیه می‌شود و در برخی روستاها به جای پنبه از پشم استفاده می‌کنند. پشم برای بافت گلیم نیز باید مراحل شستن، ریسیدن و رنگرزی را طی کند و سپس به عنوان «خامه» از آن استفاده می‌شود.

«چله کشی» مهم‌ترین مرحله‌ی بافت گلیم است و نخ‌های چله باید به موازات یکدیگر و با فاصله‌ی مشخص، رویِ دار پیچیده شوند تا یک طرح با چندین رنگ در اندازه‌های مختلف بافته شود.

گلیم گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت دستگاه‌های بافت گلیم

به طور کلی دستگاه‌های بافت، چهار نوع هستند:

۱.  گلیم ساده باف

دستگاه گلیم ساده باف از یک کجو و چوب کمکی تشکیل شده و گلیم به طور یکنواخت روی آن بافته می‌شود. پشت و روی این نوع گلیم یکسان بوده و هر دو طرف آن قابل استفاده است.

۲. گلیم چرخی باف

دستگاه گلیم چرخی باف دارای چهار کجو است. هر کجو به وسیله‌ی کمان‌هایی جابه‌جا می‌شود. در این نوع بافت، پود از لا‌به‌لای تمام تارها رد می‌شود. بافت به صورت یکسان پیش می‌رود. در پشت گلیم، پودهای اضافی روی هم قرار می‌گیرند و به این علت، حاصل کار، گلیمی محکم و ضخیم با پشت و روی متفاوت است که فقط یک طرف آن قابل استفاده است.

۳. جاجیم باف

دستگاه بافت جاجیم دارای چهار کجو و چند کمان است. تفاوت اساسی بین جاجیم و سایر انواع گلیم، رنگی بودن تارهای آن است که مثل پود در ظهور نقش‌ها مؤثر هستند. پشت و روی جاجیم مانند گلیم ساده بافت، یکسان است.

۴.  گلیم سوزنی (سوماک)

دستگاه گلیم سوزنی دارای یک کجو است و به طور کلی از نظر ظاهر به دستگاه بافت گلیم ساده شباهت دارد. در این بافت، پودهای اضافی در پشت گلیم به صورت آزاد باقی می‌ماند. بافت این نوع گلیم در میان عشایر بسیار رایج است و اغلب برای تزئین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مواد اولیه‌ی بافتن گلیم شامل پنبه، پشم گوسفند و شتر، موی بز و اسب است. این مواد در گذشته طی فرآیندهای پیچیده و امروزه با سهولت بیشتری آماده می‌شوند.

از موهای بز، شتر و اسب به مقدار محدود در گلیم‌بافی استفاده می‌شود. مویی را که از نزدیک پوست بز می‌چینند بسیار شفاف است و به عنوان نخ تار در برخی خورجین‌ها و جوال اسب به کار می‌برند. این مو گاه همراه با پشم گوسفند دوباره ریسیده می‌شود تا ریشه‌های ظریفی به تار گلیم بدهد.

پنبه از مهم‌ترین مواد اولیه‌ی بافندگی است که اختصاصات و امکانات آن از پشم بیش‌تر است. پنبه به وفور کشت می‌شود و الیاف آن دارای استحکام بسیاری است. پنبه را با قطر کم می‌تابند تا برای بافت‌های ظریف مناسب باشد. قسمت اعظم تارهای بافندگی از نخ پنبه فراهم می‌شود.

گلیم گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت

اما جذاب‌ترین رنگ‌های گلیم از عناصر طبیعی به دست می‌آیند. تهیه رنگ از مواد طبیعی هرگز قابل پیش‌بینی نیست، زیرا ترکیب مواد رنگ‌دهنده بر اساس سلیقه‌ی شخصی و عواملی چون نوع خاک، آب و هوا، مواد رنگی و ترکیب کننده‌ها بر آن تاثیرگذار هستند.

تغییر رنگ را در نقش‌های قالی که مربوط به طرح آن نیست، ابرش می‌گویند. اگر دسته‌های کوچک نخ را جدا از هم رنگ کنند و در بافندگی به کار ببرند در اصطلاح فرش‌بافان آن الیاف ابرش شده است. عوامل متعددی در رنگرزی از جمله مدت زمان و درجه حرارت رنگرزی منجر به ابرش شدن الیاف می‌شود. همچنین اگر هنگام فروبردن نخ در رنگ، کلاف را محکم به هم پیچیده باشند رنگ به الیاف مرکز آن نفوذ نمی‌کند. ابرش نشانه‌ی کمبود مهارت نیست بلکه به گلیم، شخصیت و اصالت می‌بخشد و نشانگر منشأ روستایی و عشایری دست بافت است.

رنگ در تعیین قدمت گلیم تا حدودی می‌تواند مفید واقع شود. مخصوصاً که رنگ‌های شیمیایی، مدت مدیدی پس از ابداع آن به مناطق دورافتاده راه یافت.

گلیم مرغوب باید در مقابل نور و شست‌وشو رنگ ثابتی داشته باشد و در صورت نامرغوب بودن اگر رطوبت به آن برسد، رنگ عوض می‌کند. برای شناخت گلیم مرغوب باید آن را پیچیده و فشار داد تا استحکام آن سنجیده شود و گلیم‌های دارای پود کم، به آسانی کشیده و از هم باز می‌شود.

هر چه گلیم سبک‌تر باشد از مرغوبیت بیشتری برخوردار است زیرا در بافت آن از تار و پود ظریف‌تری استفاده شده است.

بافندگان روستایی معمولا در لبه‌های خارجی گلیم، حاشیه‌ای با موی بز به رنگ سیاه می‌بافند که این کار به استقامت گلیم کمک می‌کند.

گلیم گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت انواع گلیم گلیم ایل شاهسون

مهم‌ترین بافت آنها، گلیم‌های سوماک است که در زبان محلی به آن ورنی می‌گویند. به طور کلی از طرح‌های هندسی شکسته با رنگ‌های ملایم استفاده می‌کنند و کمتر می‌توان دو گلیم ایل شاهسون با طرح و رنگ مشابه پیدا کرد. بهترین رواسبی در ایران، جل اسب‌های شاهسون است که به صورت شش تکه با رنگ‌های متنوع بافته می‌شود.

,گلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,[categoriy] گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت گلیم لری

لرها گلیم‌های مرغوبی می‌بافند که بیشتر با رنگ‌های سیاه، سبز، آبی و سفید بافته شده و با نقوش خاص منطقه مشخص می‌شود. بهترین بافت لرها خورجین بزرگ برای نگه‌داری اثاث خانه است. حاشیه‌ی آنها را برای آن که محکم باشد قالی‌بافی می‌کنند.

,گلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,[categoriy] گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت گلیم هرسین

گلیم هرسین بنا بر ذوق و سلیقه‌ی بافنده و شرایط اطراف او بافته می‌شود. در حاشیه و زمینه، نقش‌ها ریز و پر بافته می‌شوند، به طوری که جای خالی در این گلیم وجود ندارد. از پشم بز به علت ضد بید بودن در حاشیه‌ی گلیم استفاده می‌کنند. رنگ‌های گلیم هرسین معمولا به سفید، سورمه‌ای، سبز و قرمز و اخیرا سرخابی محدود می‌شود.

,گلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,[categoriy] گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت گلیم بلوچ

معمولا سرتاسر گلیم بلوچ از بافت راه راه شکل گرفته که در هر ردیف آن نقوش متفاوت از طرح و رنگ به چشم می‌خورد. رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای، قرمز تیره، شتری و آبی سیر و رنگ‌های روشن مثل سبز، زرد و قرمز، مشخصه‌ی طرح‌های بلوچ هستند.

,گلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,[categoriy] گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت گلیم خمسه

خمسه از یگانگی پنج ایل شیراز تشکیل می‌شوند. بافت‌های سوماک خمسه، ده بید نام دارد. متداول‌ترین طرح گلیم‌ها، زمینه‌ای طبیعی به رنگ تیره است که ستارگانی مورب به صورت لوزی‌های متداخل روی آن بافت شده است. گلیم‌های ستاره‌ای را بیشتر به صورت کم عرض می‌بافند و بعد به هم می‌دوزند. گلیم‌های جدیدتر گاه زمینه‌ای سفید با عرض بیشتر دارند.

گلیم سنه

سنه امروزه سنندج نامیده می‌شود. در هیچ جای ایران گلیم‌هایی به ظرافت گلیم‌های سنه بافته نمی‌شود. طرح آن بیشتر طرح هراتی آمیخته با طرح بوته‌ای و خطوط مورب در رنگ‌های متعدد است. زیباترین طرح گلیم سنه، ترنجی در وسط و زمینه‌ای رنگی دارد و بته‌ای نیز با ظرافت در آن بافته شده است.

,گلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,[categoriy] گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت گلیم قشقایی

رنگ های تند و شاد از ویژگی‌های گلیم قشقایی است اما رنگ‌های متضادی نیز در کنار رنگ‌های قرمز و زرد به کار می‌رود. نقوش هندسی، بخش اساسی طرح‌های قشقایی است. مانند: هشت‌ضلعی، ستاره هشت‌پره، تصاویر طاووس، بز و آهو.

گلیم افشار

طرح مخصوص افشار معمولا ستاره‌های متعدد روی زمینه‌ای به رنگ طبیعی یا رنگ سیر است. نقش‌ها، گل‌های ستاره‌ای هستند که به صورت مورب کنار هم چیده می‌شوند و به صورت لوزی در هم نمایان می‌شوند.

,گلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,[categoriy] گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت گلیم زرند

گلیم زرند دارای بافت چاک‌دار کوچک است. گلیم‌های زرند، دراز، باریک و با دوام هستند. طرح‌های قراردادی با گل و گیاهی با مو‌ی خزنده و گاهی به صورت طرح لوزی مشبک یا دو تا سه ترنج در هم هستند.

,گلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,[categoriy] گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت گلیم ترکمنی

گلیم ترکمنی سبک و محکم است. در این گلیم‌ها، رنگ مهم‌ترین عامل است و رنگ قرمز با سایه روشن‌های مختلف، نقش ویژه ای دارد. رنگ‌های دیگر به کار رفته، نارنجی، آبی، سبز و گاهی زرد است. این رنگ‌های متضاد هماهنگی زیبایی به وجود می آورند.

,گلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,[categoriy] گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت وَرنی

ورنی گلیمی فرش‌نما است که بدون نقشه و به شکل ذهنی توسط زنان و دختران دشت مغان و عشایر حومه‌ی اهر، ارسباران و مشکین شهر (در استان اردبیل) به طور کلی ورنی بیشتر در استان اردبیل تولید می‌شود. تولید ورنی عموما در نقاط قشلاقی انجام می‌شود و نقوشی که روی آن نقش می‌بندد نشانگر محیط زیست و انعکاس آن در اذهان زنان و دختران عشایر است. بیشتر نقوش از اشکال حیوانات و وحوش منطقه تأثیر گرفته و نقوش عمده‌ی حیوانات عبارتند از: گوزن، آهو، گرگ، سگ گله، بوقلمون، مرغ و خروس، گربه، مار، عقاب، گوسفند، ببر، شتر، روباه، شغال، طاووس و پرندگان محلی که به صورت ساده‌ی هندسی بافته می‌شوند.

رنگ‌های ورنی، زمینه‌ای لاکی، سرمه‌ای، کرم، سفید، پیازی و آبی روشن با نقوش حیوانات در وسط و حاشیه‌ای حداکثر به عرض ۲۰ سانتی‌متر در طرفین دارند.

ورنی گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت گلیمچه

نوع دیگری از گلیم‌های ایرانی است که در بیجار و روستاهای اطراف سنندج با استفاده از شیوه‌ی بافت و مواد اولیه‌ی دیگر انواع گلیم تهیه می‌شود. تفاوت آن با گلیم‌های معمولی، کوچک بودن آن است و نقوش آن نیز متنوع‌تر از گلیم است. چنانچه گلیم‌های کردستان اکثرا دارای اشکال ساده و نقوش آن بیشتر به صورت خطوط افقی است در حالی که گلیمچه‌های کردستان غالبا دارای نقوش متنوع هستند.

گلیمچه گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت زیلو

در اغلب مناطق روستایی با نخ پنبه‌ای بافته می‌شود و بیشتر به عنوان زیرانداز تابستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بیشتر نقاط، زیلو با دستگاه‌های بافندگی بافته می‌شود، ولی در مناطق روستایی شهرهای تهران، ساوه، کاشان و یزد به شیوه‌ی بافت گلیم بافته می‌شود. ظاهری زمخت دارد و از نظر تنوع رنگ و نقش قابل مقایسه با دیگر انواع گلیم نیست. عمده‌ترین ماده‌ی اولیه‌ی زیلو‌بافی را نخ پنبه‌ای تابیده شده تشکیل می‌دهد و معمولا ۶ تا ۸ نخ یک لا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و تابیده می‌شوند و به مصرف پود می‌رسند.

زیلو گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت پِلاس یا پالاس

ظاهری شبیه گلیم درشت بافت دارد و در برخی مناطق از جمله یزد تولید می‌شود. تار و پود آن از پنبه است و در اندازه‌ی ۲۵۰×۳۵۰ سانتی‌متر بافته می‌شود.

مَسنَد

در روستاهای بخش نمین شهرستان اردبیل، نوعی گلیم با ابعاد کوچک (۱۰۰×۱۵۰ سانتی‌متر) بافته می‌شود که مسند نام دارد و سابقه‌ی بافت آن در این محل به ۵۰ سال می‌رسد. مسند دارای طرح‌های محلی بوده و از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است.

گلیم نقش ‌برجسته‌ی ایلام

ماهیت گلیم نقش برجسته، بر اساس فن و تجربه و خلاقیت گلیم ساده و قالی به طور توأمان استوار است. گلیم نقش برجسته، احیاء کننده‌ی گلیم هشت هزار ساله مکشوف در آناتولی ترکیه (قدیمی‌ترین گلیم) و قالی ۲ هزار و ۵۰۰ ساله پازیریک (قدیمی‌ترین قالی) است که تکامل آن‌ها را امروزه با نوآوری حفظ کرده است.

در این نوع گلیم، زمینه، بافت گلیم (صوفی‌بافی) و نقوش آن گره کامل قالی است که طبیعتاً بعد از بافت، نقوش آن برجسته‌تر از زمینه است.

اشکال غیر متداول گلیم سجاده‌ای

گلیم سجاده‌ای با نقش محراب، گلیم کوچک و قابل حملی است که می‌توان آن را روی زمین پهن کرد، آن طور که محرابش رو به قبله باشد. از گلیم‌های سجاده‌ای گاهی به عنوان  پرده و تزیین درب مساجد استفاده می‌کنند.

,گلیم,انواع گلیم,گلیم بافی,[categoriy] گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت سفره و روکرسی

سفره و روکرسی گلیم‌هایی هستند که توسط طوایف کرد و بلوچ به شکل مربع بافته می‌شوند.

خورجین

خورجین‌ها برای ذخیره‌ی اشیا و حمل‌و‌نقل استفاده می‌شوند. این کیسه‌های دو طرفه برای حمل سبزی و مواد غذایی بوده و روی شانه می‌اندازند. خورجین‌های بزرگ‌تر را بر پشت شتر یا الاغ می‌اندازند.

خورجین گلیم بافی؛ آمیزه ای رنگین از هنر و طبیعت نمکدان

کیسه‌های نمکدان، شکل مخصوصی دارند که گردن بلند و باریک آن را می‌توان پیچید و تا کرد تا کیسه بسته شود و محتویات آن در برابر رطوبت محفوظ بماند.

طرح‌های مشهور گلیم     طرح خطی (محرمات یا افشاری)     طرح شاملو     طرح شیرکی پیچ     طرح سفره کردی     طرح کف ساده     طرح راه راه     طرح خشتی (یا قاب قاب) جغرافیای بافت گلیم

تقریبا در تمام نواحی ایران به ویژه استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه، کردستان، فارس، کرمان، خراسان، هرمزگان و... بافته می‌شود. گلیم‌های سیرجان کرمان، عنبران اردبیل، هرسین کرمانشاه از بهترین گلیم‌های ایران هستند. گلیم در کشورهای دیگر آسیا نظیر ترکیه، جمهوری آذربایجان، تبت، نپال و ترکمنستان نیز وجود دارد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار