تبلیغات

تخت طاووس ( تخت خورشید ) - آکا

آکاایران: تخت طاووس یا تخت خورشید، تخت عظیم و مجللی‌ست که با استفاده از جواهرات خزانه قاجار و به دستور فتحعلی شاه ساخته شده است. در ابتدا به سبب خورشید جواهرنشان و مرصعی که در بالای تخت نصب شده، تخت خورشید نام گرفت. سال‌ها با همین نام شناخته می‌شد تا آن‌که فتحعلی شاه با بانویی به نام طاووس تاج‌الدوله ازدواج کرد. پس از آن بود که به مناسبت نام طاووس الدوله، تخت به نام تخت طاووس مشهور شد. 

به گزارش آکاایران: ناصرالدین شاه که علاقه ویژه‌ای به جواهرات و نفایس سلطنتی داشت، در زمان خود دستور به تعمیر و بازسازی تخت داد. پس از انجام تعمیرات، تغییراتی جزئی نیز بر روی تخت اعمال شد که از آ‌ن‌ جمله اضافه شدن مصرع‌هایی با مضمون تعمیر تخت به فرمان ناصرالدین شاه است. این اشعار بر روی کتیبه‌ای از زر در اطراف تخت، به خط نستعلیق و با مینای لاجوردی نگاشته شده است.  

محل نگهداری تخت طاووس تا سال ۱۳۶۰ در کاخ گلستان بود. پس از آن به سبب وجود جواهرات بر روی تخت، به خزانه جواهرات ملی در بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی منتقل شد. لازم به ذکر است این تخت طاووس با تخت طاووس نادری متفاوت است. 

دوره تاریخی: قاجار

زمان ساخت: ۱۲۱۶ هجری قمری

سازنده: جوهرسازان اصفهانی

جنس: طلا و جواهراتی چون: یاقوت کبود و …

محل نگهداری: موزه جواهرات ملی، بانک مرکزی

,تخت طاووس,جواهرات دوره قاجاریه,جواهرات فتحعلی شاه,[categoriy] تخت طاووس

تخت طاووس ( تخت خورشید ) - آکاتخت طاووس,جواهرات دوره قاجاریه,جواهرات فتحعلی شاه,خزانه جواهرات ملی,گنجینه های تاریخ ایران و جهان,موزه جواهرات ملی

آکاایران: تخت طاووس ( تخت خورشید )

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار