تبلیغات

پیش بینی رقابت نفتی ایران و عربستان

کد خبر: ۳۷۵۸۳۸

۲۱  بازدید

خبرآنلاین: گلدمن ساکس پیش بینی کرد:« عربستان و ایران به رقابت بر سر گرفتن سهم بیشتر از بازار نفت ادامه می‌دهند و بعید به نظر می‌رسد که هر کدام از طرفین با طرح فریز تولید نفت موافقت کنند.»

 اوپک و برخی کشورهای تولیدکننده از خارج از این سازمان، به توافق رسیدند که ماه آینده میلادی در رابطه با فریز نفتی گفت و گویی داشته باشند شاید نتیجه این گفت وگوها موجب شود تا قیمت نفت تکانی بخورد.

با این حال موسسه مالی گلدمن ساکس که یکی از معتبرترین موسسات مالی در دنیا به شمار می رود، پیش بینی کرده که:« به نظر نمی آید که برای افزایش قیمت نفت ذوقی وجود داشته باشد.»

قیمت نفت خام از اول آگوست ۱۵ درصد افزایش داشته که البته مهمترین علت این افزایش افت تولید اعضای اوپک ، کاهش ارز دلار و همچنین افزایش تقاضا بوده است.

اما همچنان بانک های سرمایه گذار اعلام می کنند که این افزایش قیمت لغزنده است و پایدار نخواهد بود.به گفته آنان امکان شکست قیمت ها به خصوص از سوی کشورهای مانند نیجریه، عراق و لبنان وجود دارد.

یک تحلیلگر موسسه گلدمن ساکس می گوید:« افزایش  قیمت نفتی که  از اول آگوست اتفاق افتاد در نتیجه کاهش ارزش دلار بوده است.» به گفته این تحلیل گر توافق در خصوص فریز تولید نفت، نشانه‌ای از همکاری وزیر انرژی جدید عربستان پس از شش تلاش ناموفق خواهد بود. اما تعیین سقف تولید احتمالا نتیجه‌ای معکوس برای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خواهد داشت؛ چرا که موجب رشد بیشتر قیمت و افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان دیگر خواهد شد.

از سویی با توجه به رشد 28 درصدی دکل‌های نفتی آمریکا از ماه می تا کنون، اگر فریز تولید در حمایت از قیمت نفت موفق عمل کند، یک خودزنی از سوی اوپک خواهد بود.

گلدمن‌ساکس  برای نفت پیش‌بینی 45 تا 50 دلاری در تابستان آینده دارد و تاکید می کند که قیمت ها در بازار همچنان شکننده باقی خواهد ماند.

براساس پیش بینی این موسسه مالی،تولید نفت سه کشور عراق، لبنان و نیجریه به دلیل مشکلات سیاسی و درگیری های داخل کشور کاهش پیدا کرده است.عربستان و ایران به رقابت بر سر گرفتن سهم بیشتر از بازار نفت ادامه می‌دهند و بعید به نظر می‌رسد که هر کدام از طرفین با طرح  فریز تولید نفت موافقت کنند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار