تبلیغات

پرتاب نارنجک به مرکز رادیو تلویزیون کوزوو

کد خبر: ۳۷۵۵۰۰

۵  بازدید

خبرگزاری فارس: معترضین توافق بین کوزوز و مونته نگرو با نارنجک دست ساز به رادیو تلویزیون کوزوو حمله کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» بنابر اعلام پلیس  فعالان معترض به توافق مرزی بین مونته‌نگرو و کوزوو اواخردوشنبه با نارنجک دستی به رادیو تلویزیون دولتی کوزوو (  RTK) حمله کرند.

بر اساس این گزارش، به دنبال بروز این حادثه  دستگاه‌های انتقال دهنده امواج آسیب دیدند اما مصدومی در این زمینه گزارش نشد و پخش برنامه‌ها نیز قطه نگردیدند.

 توافق بین کوزوو و مونته‌نگرو، توافقی بین اتحادیه اروپا  و صربستان  است که خود مختاری بیشتری را به مناطق صرب واگذار کرده است و البته موجب تنش سیاسی در ده ماه گذشته شده است.

کوزوو که 1.8 میلیون نفر از جمعیتش ریشه آلبانی دارد، در سال 2008  از صربستان اعلام استقلال کردد اما این کشور آن را به رسمیت نشناخت.

دولت کوزوو می‌گوید که توافق با مونته نگرو موقعیت حیاتی برای شهروندان این کشور فراهم می‌آورد تا از مزایای سفر بدون روادید به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بهره ببرند، در حالی‌که مخالفان آن را خیانتی به منافع ملی می‌دانند.

ظاهرات روز شنبه، برعکس گردهمایی های مشابه که از سپتامبر گذشته (شهریور 94) تاکنون برگزار شده بود، آرام و بدون درگیری برگزار شد.

به گزارش انتخاب، معترضان مخالف توافق دولت کوزوو و مونته نگرو برای مرزبندی میان دو کشور هستند. بر اساس توافق یادشده، کوزوو بیش از هشت هزار هکتار از زمین هایش را از دست می دهد.

دولت کوزوو برای بهره مندی شهروندانش از قانون آمد و شد بدون روادید در سطح اروپا، باید توافق مرزبندی با مونته نگرو را رسما تصویب کند.

کوزوو در سال 2008 از صربستان اعلام استقلال کرد. صربستان دولت منتخب کوزوو را به رسمیت می شناسد، اما این سرزمین را استان خودمختار کوزوو و بخشی از خاک خود می داند.  تاکنون 108 کشور استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند. مونته نگرو نیز در سال 2006 از صربستان اعلام استقلال کرد

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار