تبلیغات

اعلام اسامی 9 تیپ خودرویی که شماره گذاری نمی شوند/اجرای طرح LEZ از مهرماه/وقوع روزانه 45 تصادف فوتی در سال 94

اعلام اسامی 9 تیپ خودرویی که شماره گذاری نمی شوند/اجرای طرح LEZ از مهرماه/وقوع روزانه 45 تصادف فوتی در سال 94رئیس پلیس راهور ناجا گفت: برابر مصوبه هیات وزیران خودروهایی که دوگانه سوزند اگر استاندارد یورو 4 را از نظر آلایندگی کسب نکنند، حتی اگر تولید داخل باشند شماره گذاری نمی‌شوند.

به گزارش خبرنگار  گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور ناجا در نشست خبری که امروز (سه شنبه) برگزار شد، ضمن تبریک هفته دولت درباره برنامه های پلیس راهور در شهریور ماه و دور پایانی مسافرت های تابستانی اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم و اساسی در سطح ملی موضوع تصادفات و به ویژه جان باختگانی است که بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند، در بررسی 10 سال گذشته بیش از 280 هزار نفر جان خود را از دست داده اند از این رو موضوع جانباختگان تصادفات موضوع مهمی است.

*اجرای طرح تابستانی تا 4 مهرماه ادامه دارد

وی با اشاره به اجرای طرح تابستانی با همکاری همه دستگاه های خدماتی گفت: این طرح تا 4 مهر ادامه دارد و همه هماهنگی های لازم برای برقراری نظم و امنیت در سطح جاده های کشور با محوریت پلیس راهنمایی و رانندگی دنبال می شود، این طرح  در استان های زیارتی و سیاحتی ویژه دنبال می شود.

سردار مهری گفت: بر اساس تجربیات سال های گذشته، شهریور ماه پرتردد ترین ماه سال در جاده ها است، بر همین اساس آمارهای سال های گذشته نشان می دهد بیشترین تصادفات فوتی نیز در همین ماه به وقوع پیوسته است، در شهریور ماه سال 94 بیش از هزار و 700 نفر در تصادفات جان خود را از دست داده اند که این میزان در سال 94 نسبت به سال 93 با کاهش همراه بوده است.

*کشته شدن بیش از 16 هزار نفر بر اثر تصادفات جاده ای در سال 94

وی افزود: سال گذشته 16 هزار و 500 نفر جان خود را از دست داده اند که روزانه 45 تصادف فوتی داشته ایم.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به طرح های کاهنده پلیس برای کاهش تعداد فوت شدگان گفت: تا پایان شهریور رفت و آمدها در جاده ها افزایش پیدا می کند و مردم با توجه به تعطیلی مدارس برنامه ریزی می کنند که به سفرهای سیاحتی و زیارتی بروند و برای مهر ماه آماده شوند، از این رو می طلبد راهور در شهریور ماه با اطلاع رسانی بیشتر و اقدامات کنترلی بیشتر خدمات بهتری به مردم ارائه دهد.

مهری با اشاره به دستور سردار اشتری برای خدمات رسانی ویژه به شهروندان گفت: در شهریور ماه برابر دستور فرمانده ناجا پلیس های دیگر برای کمک به پلیس راهور کمک می کنند.

*سهم 80 درصدی سرعت غیر مجاز در تصادفات فوتی

وی به تخلفات رانندگان اشاره و گفت: 39درصد از این تخلفات مربوط به خستگی، سرعت غیرمجاز هم سهم 80 درصدی داشته و سهم سرعت زیاد در تصادفات فوتی از تمامی تخلفات بیشتر بوده است.

وی با توصیه به شهروندانی که قصد مسافرت دارند، گفت: بهتر است راننده ها حتی برای مسیرهای کوتاه هم برنامه سفر داشته باشند و به گونه ای برنامه ریزی کنند که طول سفر هم جزء مسافرت محسوب شود و از لحظه خروج و قرار گرفتن در جاده با رانندگی ایمن سفر خوشی را رقم بزنند.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: رانندگان حتما به علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی توجه داشته باشند که بهترین راهنمای مسافران و رانندگان است و طوری تعبیه شده اند که به رانندگی ایمن در جاده ها کمک می کنند.

وی گفت: کنترل آخرین وضعیت جاده ها و استفاده از اخبار به روز نیز نقش مهمی در کاهش میزان تصادفات دارد.

*کاهش 2.8 درصدی تلفات جاده ای در سال 95

سرار مهری با اشاره به آمار 4 ماهه نخست سال 95 گفت: خوشبختانه در سطح جاده ها حدود 4.8 درصد نسبت به سال گذشته کاهش متوفیان و جان باختگان را داشته ایم، در درون شهر 3 درصد افزایش و در مجموع مدت مشابه در سال گذشته 2.8 درصد کاهش تلفات را داشته ایم.

وی با اشاره به مهمترین علل تصادفات فوتی و جرحی گفت: حدود 70 درصد تصادفات به خاطر سرعت غیرمجاز، خستگی و خواب آلودگی و عدم توجه به جلو بوده که باعث جان باختن 5 هزار و 430 نفر شده است و اگر هموطنان دقت بیشتری داشته باشند، قطعا وضعیت بهتری نسبت به گذشته خواهیم داشت، سهم وسایل نقلیه سواری در تصادفات  4ماهه سال 95، 55 درصد است و بیشترین فراوانی در خصوص انواع وسایل نقلیه مربوط به سواری ها است.

 رئیس پلیس راهور ناجا درباره خدمات ترافیکی که توسط پلیس راهور در 5 ماهه سال 95  صورت گرفته است، گفت: در خصوص شماره گذاری خودروهای نو شماره، 30 درصد افزایش شماره گذاری داشته ایم یعنی از 374 هزار به 486 هزار افزایش رسیده ایم که خودروهای وارداتی از 24 هزار به 22 هزار کاهش یافته است.

سردار مهری ادامه داد: در خصوص موتورسیکلت هم 26 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته ایم، همچنین درباره اسقاط خودروهای فرسوده با  63 درصد کاهش اسقاط روبه رو بودیم.

وی درباره صدور گواهینامه بیان کرد: در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 2 درصد کاهش در صدور گواهینامه داشته ایم که مربوط به کاهش موالید است و به قوانین ما مرتبط نیست، در مجموع پلیس راهور برای ارائه خدمات ترافیکی چه در صدور گواهینامه یا شماره گذاری و رسیدگی به تخلفات رانندگی خدمات مطلوبی را به مردم ارائه می دهد و به دنبال پدیداری نظم در رانندگی است.

*جلوگیری از شماره گذاری 9 تیپ خودرو که تولید داخل بوده اند

وی گفت: از ابتدای سال از شماره گذاری 9 تیپ خودرو که تولید داخل بوده اند جلوگیری شده است، برابر مصوبه هیات وزیران خودروهایی که دوگانه سوزند اگر استاندارد یورو 4 را از نظر آلایندگی نداشته باشند شماره گذاری نمی شوند، بعضا خودروهایی که در داخل کشور تولید می شوند هم از خانواده ایران خودرو و هم از خانواده سایپا سمند اس ای و همینطور سورن، ایکس یو وی،206، اس دی رنو، ال نود، مزدای تک کابین و دو کابین بی 200 ای جزء خودروهایی هستند که نتوانستند استانداردهای لازم را کسب کنند و از ابتدای سال تا حالا شماره گذاری نشده اند.

*برخورد با تخلفات حادثه ساز خط قرمز پلیس در شهریور ماه است

سردار مهری ادامه داد: خط قرمز پلیس در شهریور ماه برخورد و اعمال قانون با تخلفات حادثه ساز از قبیل سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، حرکات مارپیچ و نوعی از رانندگی که باعث استرس در سطح جاده ها  است که بدون اغماض با متخلفان برخورد می شود، کسانی که 2 تخلف حادثه ساز داشته باشند، خودروی آن ها تا 72 ساعت متوقف می شود و از ادامه سفر جلوگیری می شود.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: طرح LEZ از مهرماه اجرا می شود و فعلا از اول شهریور به صورت ارشادی برخورد صورت می گیرد، در حال حاضر این طرح توسط پلیس کنترل می شود، اما از مهرماه سیستمی و طرح رسما اجرا می شود.

در حال تکمیل...

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار