تبلیغات

واکنش مثبت شاخص گروه پالایشگاهی به افزایش قیمت نفت

بازار امروز بازاری نسبتا مثبت همچون هفته قبل بود همانطور که انتظار داشتیم معاملات امروز بازار در واکنش به افزایش قیمت نفت و گزارشات سه ماهه ، روند ملایمی را تجربه کرد، بطوریکه در میانه ی بازار شاهد صف خرید شدن گروه پالایشگاهی بودیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بازار امروز بیشتر در صنعت نفت و پالایشگاهی با تشکیل صف های خرید شاخص را مثبت کرد و این در حالی بود که گروه خودرویی وضعیت مناسبی نداشتند.

درگروه سیمانی مجددا شاهد کاهش حجم و رکود معاملات این گروه بودیم. بطوریکه بیشترین ارزش معاملات مربوط به نماد ستران با جابجایی 1 میلیون سهم بود. ستران در محدوده 190 تومان معامله شد. سرود، سخزر، سخوز و سهگمت تا آستانه صف فروش پیش رفتند. در این بین شاهد معاملات مثبتی در سقاین، سبهان و ساروم بودیم. صف خرید سکارون همچنان بدون عرضه باقی مانده است.

در گروه رایانه نمادهای این گروه روز آرام و متعادلی را پشت سر گذاشتند و همگی در محدوده صفر تابلو در حال معامله بودند. تنها نماد رتاپ بود که علی رغم اقبال سرمایه گذاران در روزهای گذشته امروز شاهد معاملات منفی در آن بودیم. رتاپ امروز تا 500 تومان هم معامله شد. بیشترین ارزش معاملات مربوط به نمادهای رکیش، مداران و رتاپ بود.

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاید بتوان معاملات گروه را به 2 بخش تقسیم کرد. قطعه ساز ها با معاملات مثبت و خودروسازها با معاملات منفی خلنت، خکار، خرینگ، خنصیر، خاهن، خمهر، ختوقا، خزر و خکمک همگی تا آستانه مثبت کامل پیش رفتند و به صف خرید هم رسیدند. خکاوه که هفته پیش با اقبال سرمایه گذاران همراه بود به صف فروش رسید. ایران خودرو معاملات متعادلی داشت و در محدوده صفر تابلو معامله شد. سایپا تا محدوده 117 تومان با کاهش قیمت همراه بود. بیشترین ارزش معاملات گروه نیز مربوط به نمادهای خودرو، سایپا و خزامیا بود.

گروه بانکی و موسسات اعتباری در غیاب نمادهای مطرح این گروه یعنی بانک ملت، بانک تجارت و بانک صادرات روزهایی کم حجم و کم نوسانی را تجربه می کنند به طوری که در اکثر نمادهای این گروه تغییر قیمت محسوسی نسبت به روز کاری قبل قابل مشاهده نیست و در این گروه تنها نمادهای سمایه ، وپست و وکار با افزایش قیمت به کار خود پایان دادند.

در گروه محصولات شیمیایی بجز نوسان قیمتی در تک سهم های کوچک این گروه ، شاهد تحرک خاصی در بقیه نمادهای بزرگ این گروه نبودیم. در این گروه نمادهای شپترو ، پاکشو ، ساینا ،شکف ، شکبیر ، زاگرس ، پترول و فارس با افزایش قیمت و نمادهای شپمچا ، شفارا ، شفن ، مارون ، کرماشا ، شتوکا ، شخارک و شاملا با بیشترین کاهش قیمت نسبت به روز کاری گذشته به کار خود پایان دادند.

گروه محصولات غذایی و آشامیدنی امروز بصورت متعادل داد و ستد شدند و نماد های غپاک، غشان و غگل با صف خرید و نماد های غپینو، غبشهر و غشانح از دیگر نماد های مثبت این گروه بودند در حالی که نماد های غدشت، غسالم، غگرجی، غمارگ، وبشهر، و غمینو با کاهش قیمت باعث نزول شاخص این گروه شدند.

گروه فلزات اساسی امروز با خبر افزایش قیمت جهانی سرب و روی با افزایش اقبال بازار آغاز شد، به طوری که در این گروه نمادهای فپنتا ، فزرین، فنوال، فسرب، فسپا ، فرآور و فمراد با افزایش قیمت حداکثری به کار خود پایان دادند و در مقابل نمادهای فجر، فنورد، ذوب، وتوکا، فملی، فولاد و هرمز با کاهش قیمت مواجه شدند.

در گروه کانه های فلزی نماد های کمنگنز، کروی ، کاما و کبافق با معاملات مثبت متوقف شدند و بطور کلی این گروه همانند روزهای گذشته مورد استقبال خریداران و سرمایه گذارن قرار نگرفت و از نمادهای کم اقبال این گروه می توان به نماد کدما و کنور اشاره نمود.

درگروه فرآورده های نفتی می توان یکی از نماد های پر معامله را ونفت دانست. این سهم پس از جابجایی بیش از 19 میلیون سهم در قیمت 2399 ریال تشکیل صف خرید داد و تا انتهای بازار این صف باقی ماند. در این گروه نماد های شتران و شپنا نیز با حجم خوبی مورد داد و ستد قرار گرفت در حالی که نماد های شرانل و شنفت تنها نمادهای منفی این گروه بودند و بقیه نماد ها در این گروه با افزایش قیمتی بکار خود پایان دادند.

گروه قند و شکر امروز همانند ماه های گذشته با اقبال و استقبال خریداران روبرو نبود و تنها نماد های قلرست، قچار، قثابت، قشهد، قپیرا، قشیر، قهکمت با افزایش قیمت و نمادهای قمرو، قشکر، قصفها، قنیشا، قزوین و قشرین با کاهش قیمت بکار خود پایان دادند.

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز با 89  واحد صعود در ارتفاع 77 هزار و 968 واحدی ایستاد. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به 588 میلیون سهم، ارزش معاملات 122.7 میلیارد تومان و ارزش بازار به 322 هزار میلیارد تومان رسید . بیشترین تاثیر مثبت در شاخص بورس را نماد های شبندر، فارس، شپنا و شبریز و بیشترین تاثیر منفی در شاخص بورس را نماد خساپا، بترانس و وپاسار داشت. بیش از 42 درصد از نمادهای بورسی امروز را با افزایش قیمت پشت سر گذاشتند.

شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز ، با 3.4  واحد کاهش نسبت به روز چهارشنبه در رقم 800 واحد جای گرفت. بیش از 53 درصد از نمادهای فرابورسی امروز را با رشد قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات فرابورس به استثنای معاملات بلوکی به 80 میلیون سهم، ارزش معاملات به 26 میلیارد تومان و ارزش بازار به 52  هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص فرابورس را نماد های شتران، شاوان و شراز و بیشترین تاثیر منفی در شاخص را نماد های مارون ، ذوب ، میدکو و هرمز داشت.

 

پ.ن :این گزارش حاوی اطلاعات بازار سرمایه، اخبار و نظرات کارشناسان شرکت کارگزاری مهر آفرین است. تاکید می شود این کارگزاری و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، هیچگونه مسولیتی در قبال انجام هرگونه معاملات با اتکا بر این گزارش بر عهده نخواهد گرفت.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار