تبلیغات

بیماری هایی که با پسوریازیس گره خورده اند

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی و مزمن پوستی است که طی آن تولید سریع سلول های پوستی موجب ضخیم شدن، ایجاد فلس های نقره ای خارش دار، قرمزی و خشکی تکه تکه پوست می شود.

بیماری پسوریازیس

بیماری پسوریازیس هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی می فرستد و این سیگنال ها باعث افزایش سرعت رشد سلول های پوست می شود؛ یعنی سرعت رشد سلول های پوستی بیشتر از میزان ریختن آن هاست.

این بیماری مسری نیست و غیر از نمای بدی که در پوست ایجاد می کند، می تواند موجب ابتلا به مشکلات دیگر سلامتی و بیماری ها شود.

در این مطلب به چهار مشکل سلامتی که با پسوریازیس گره خورده اند اشاره می کنیم:

چاقی و دیابت نوع دو

افراد مبتلا به دیابت نوع دو 50 درصد بیشتر از افرادی که به دیابت دچار نیستند به پسوریازیس مبتلا خواهند شد. همچنین افراد چاق با شاخص توده ی بدنی بیش از 35، تقریبا دو برابر بیش تر از افرادی با وزن طبیعی دچار این بیماری می شوند.

طبق مطالعات انجام شده این موضوع کشف شد که علاوه بر دخالت عوامل محیطی مانند چاقی و استعمال سیگار عامل مهم تر و محکم تری نیز برای ابتلا به پسوریازیس وجود دارد و آن ژنتیک است.

پوکی استخوان یا استئوپروز

یک ارتباط بسیار واضح و روشن بین التهاب پوستی و استخوان های ضعیف وجود دارد. محققان با بررسی افراد مبتلا به پسوریازیس دریافتند بسیاری از آن ها به دلیل افزایش ماده ای به نام سایتوکینIL-17A ( یک پروتئین سیستم ایمنی که مانع استخوان سازی می شود) استخوان های ضعیفی دارند.

60 درصد از مبتلایان به پسوریازیس دچار استئوپنی (کم تراکمی استخوان) هستند و 18 درصد از آنان به پوکی استخوان جدی دچارند. این بررسی همچنین نشان داد در افراد مبتلا به این بیماری پوستی، خطر ابتلا به استئوپنی و استئوپروز در هر سال 5 درصد افزایش می یابد.

خبر خوب اینکه داروهایی که برای درمان پسوریازیس استفاده می شوند ، در واقع با مسدود کردن سایتوکین IL-17A ، از کاهش تراکم استخوان جلوگیری می کنند.

بیماری کرون و کولیت اولسراتیو

حدود 10 درصد از زنان مبتلا به پسوریازیس به یک بیماری التهابی روده مانند کرون و یا کولیت زخمی دچار هستند. این بیماری ها هم منشا ژنتیکی دارند تداخل در سایتوکینِ اینترلوکین 23 و اینترلوکین12 که هر دو به تنظیم سیستم ایمنی کمک می کنند می تواند برای درمان پسوریازیس و بهبود علائم کرون به کار برود.
افسردگی

حدود 16.5 درصد از مبتلایان به پسوریازیس، علائم جدی افسردگی را دارند. رابطه ی این دو مشکل مانند موضوع مرغ و تخم مرغ است.

ولی اینکه افراد به دلیل ابتلا به پسوریازیس دچار افسردگی می شوند و یا افسردگی موجب تغییرات ژنتیکی و بروز بیماری پسوریازیس می گردد، هنوز مشخص نیست. دلیل هر چه که باشد، باید پزشک از وضعیت روانی و افسرده بودن یا نبودن شما آگاه باشد.

همچنین اگر به این بیماری دچار هستید، داروهای تجویز شده را با اصول صحیح و به موقع مصرف نمایید تا دچار تغییرات منفی در خلق و خو نگردید.

تبیان

اخبار مرتبط:

افرادی که پسوریازیس این بیماری پوستی را دارند چه کنند؟!

راه حل های درمانی جالب برای عارضه پسوریازیس

خودمراقبتی در مبتلایان به پسوریازیس

بیماری های مرتبط با پسوریازیس

9 واقعیت مهم درباره پسوریازیس

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار